Menu
CHIP Speedtest

Automatický převod vlastních fotografií na ASCII grafiky

24.09.2010 09:19 | Redakce Chip
Nejen v sociálních sítích se stále častěji objevují příspěvky s malými obrázky konstruovanými z textových znaků. Mnohé z těchto ASCII obrázků jsou skutečnými uměleckými díly. Jak se takové kreace dají snadno vytvořit?

Poněvadž některé internetové platformy jako Twitter žádné grafiky nepodporují, rozvinul se u nich trend směřující k pseudografikám z textových znaků. Jelikož zadávání „z ruky“ je u větších obrazů velmi náročné, ASCII grafiky se nechávají vytvářet softwarovými generátory. Vhodným freewarovým nástrojem je zde Characterizer, který najdete na www.slunecnice.cz/sw/characterizer/.
Po stažení rozbalte ZIP archiv a pro nainstalování nástroje spusťte »setup.exe«. Spusťte Characterizer a na kartě »Image« klikněte na »Load Image«. Zvolte fotografii nebo jiný libovolný soubor ve formátu BMP, JPG nebo WMF a klikněte na »Open«. Vhodná je předloha s relativně malými rozměry a markantními formami a zřetelnými kontrasty. Takové motivy umí program snáze transformovat.
Pod »Options« určíte velikost hotové textové oblasti. Přitom »Width« odpovídá znakům na řádku a »Height« počtu řádků. Větší hodnoty sice zlepšují kvalitu ASCII obrazu, pro kýžený efekt jej však rychle znevýhodňují. Často je vhodné aktivovat volbu »Invert colors«. Získáte tak sytější obraz, který při zobrazení „bílé na černém pozadí“ dokáže předlohu velmi dobře reprodukovat. Při »Render method« jsou na výběr různé varianty, jako převod jasů na písmena ap. Pro přesnější přizpůsobení zvolte »User defined set« a potom stanovte posloupnost požadovaných znaků od jasných po tmavé.
Kliknutí na »Generate text« vytvoří písmenkové zobrazení. Pro náhled by měla být zvolená velikost písma co nejmenší, což můžete nastavit pod »Font size«. Nakonec můžete výsledek příkazem uložit do textového souboru nebo přímo převzít do schránky.
Upozornění: Reprodukce z písmenek funguje jenom při písmu s pevnou šířkou znaku, jako je například Courier, při běžném proporcionálním písmu, jako je Times New Roman, ale ztroskotává.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání