Menu
CHIP Speedtest

Bezchybný zápis vícedílných zkratek

21.07.2011 10:12 | Redakce Chip
U zkratek složených z několika částí, jako například »t. č.«, často přemýšlíte, jaký je jejich korektní pravopis. Spoléháte proto na pomoc textového editoru, který by měl nesprávný zápis automaticky opravit.

Pravidla pro zápis zkratek, které se nevyslovují zkráceně, jsou komplikovaná. Neuděláte však chybu, jestliže za zkracovací tečkou a před následující slovo vložíte mezeru, tedy například »t. č.« nebo »s. r. o.«. Přitom má ale normální mezera nevýhody při zalomení řádků. Vhodnější je tzv. pevná mezera, která zabrání rozdělení celé významové jednotky na konci řádku. Tento znak vložíte klávesovou kombinací [Ctrl]+[Shift]+[mezera]. Ještě lepší pro vzhled textu je však použití tzv. krátké mezery.
Příkazem »Symbol«, resp. »Symbol | Další symboly..« na kartě »Vložení« od Wordu 2007 můžete vkládat zvláštní znaky. V okně »Symbol« vyberte v rozevíracím poli vhodné písmo. Poněvadž ne všechna písma obsahují krátkou mezeru, použijte například »Arial« nebo »Times New Roman«. Dole klikněte do vstupního pole »Kód znaku« a zadejte hexadecimální kód »2009«. Pokud se v tomtéž řádku vlevo objeví označení »Thin Space«, je požadovaný znak k dispozici a může být pomocí příkazu »Vložit« převzat. Poněvadž při každodenním psaní je tento postup příliš zdlouhavý, klikněte na tlačítko »Klávesová zkratka«. Stiskněte nepřiřazenou kombinaci kláves [Ctrl]+[Alt]+[mezera] a klikněte na  »Přiřadit«.
Nyní se ještě postarejte o automatické opravy důležitých zkratek. Nejprve zadejte korektní zápis jako text a označte jej. Potom klikněte na tlačítko »Office | Možnosti aplikace Word«, zvolte kategorii »Kontrola pravopisu a mluvnice« a klikněte na »Možnosti automatických oprav«. V poli »Za« by teď měl být označený text. Vedle v poli »Nahrazovat« zadejte nesprávný zápis bez mezer. Dialog potvrďte tlačítkem »OK«.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání