Menu
CHIP Speedtest

Bezpečné vymazání osobních dat z pevného disku

12.10.2010 12:53 | Redakce Chip
Starý počítač pomalu dosluhuje a chystáte se jej přes eBay prodat. Rozhodně však přitom nechcete dát do cizích rukou také v něm uložená osobní data. Postačí k tomu zformátování pevného disku?

Smazaná data se dají rozšířenými, částečně i bezplatnými nástroji opět obnovit. Microsoft bohužel dodnes žádnou z verzí Windows nevybavil prostředkem pro bezpečné zničení dat. Ten by musel oblasti na disku, v nichž jsou tyto údaje zaznamenány, přepsat bezvýznamnými daty. K tomu slouží několik celosvětově používaných postupů. Standard VSITR Spolkového úřadu pro bezpečnost v informační technice (BSI) například požaduje sedminásobné přepsání dat, přičemž se v prvních šesti průchodech bitový vzorek oproti předchozímu invertuje. V posledním mazacím cyklu se celý datový nosič přepíše vzorkem »01010101«. Rychleji a stejně spolehlivě pracují postupy s jedním zápisovým průchodem.
Opensourcový nástroj Eraser uzavírá „bezpečnostní mezeru“ ve Windows. Nabízí dokonce smysluplnou funkci pro časově zpožděné zničení dat.
DEFINICE ÚKOLŮ: Po spuštění vytvoříte prostřednictvím »New Task« novou úlohu. V dalším okně stanovte parametry pro výmazový postup. Definujte například, zda má být výmaz prováděn manuálně, ihned, při spuštění počítače, nebo pravidelně. Úlohu zde také můžete pojmenovat. Tak si udržíte přehled, budete-li úloh definovat více. Kliknutí na »AppData« otevře nové okno, v němž se dá úkol konfigurovat ještě podrobněji. Pomocí »Eraser method« zvolíte výmazovou metodu, například výše uvedený standard VSITR. Potom určete složku či celou jednotku, kterou chcete vymazat, a vše potvrďte tlačítkem »OK«. V další úloze stanovte, že nástroj má vymazat také volné místo na disku. Díky tomu budou bezpečně přepsány i dříve nedokonale smazané soubory.
STANOVENÍ ČASOVÉHO PLÁNU: Zadání pravidelně se opakujících výmazových úloh stanovte na kartě »Schedule«. Podle nastavení bude Eraser mazat zvolené adresáře buď denně, týdně v určitý den, nebo měsíčně. Kliknutí na »OK« vás vrátí zpět do hlavního okna.
PROVEDENÍ AKCE: Chcete-li úlohu spustit manuálně, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte »Run now«. O stavu a trvání výmazu vás pak informuje pokračovací pruh.
VYSVĚTLENÍ: Normální formátování vymaže tabulku přiřazení souborů pevného disku (FAT, File Allocation Table). Jejím prostřednictvím lokalizují Windows při provozu systému uložené soubory a obsazené oblasti chrání před přepsáním. Jsou-li tyto informace vymazány, Windows přiřazené paměťové místo opět uvolní pro zápis. Vlastní data ovšem na nosiči zůstanou zachována. Po formátování systém kontroluje, zda se na disku nevyskytují chybné sektory, což poměrně dlouho trvá. Rychlé formátování tuto kontrolu vynechává. Příkazem »chkdsk /r« v režimu příkazového řádku to však můžete kdykoli dohnat.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání