Menu
CHIP Speedtest

Číslování stránek dokumentu podle vlastních zásad

21.09.2010 07:22 | Redakce Chip
Rozsáhlé dokumenty vyžadují kromě obsahu často také zvláštní číslování. Například mají čísla stránek začínat až za titulním listem anebo má obsah být samostatně číslován římskými čísly.

Word umí dokumenty rozdělovat na oddíly, například pro titulní list, obsah a text, které mají buď vlastní čísla stránek, nebo pokračují v číslování od předchozího oddílu. Postup se v různých verzích programu liší jen mírně.
Nastavte kurzor v dokumentu na hranici mezi titulním listem a obsahem. Pak v pásu karet ve Wordu 2007 klikněte na kartě »Rozložení stránky« pod »Vzhled stránky« na »Konce« a v následném menu zvolte pod »Konce oddílů« položku »Další stránka«. Ve starších verzích Wordu otevřete »Vložit | Konec…« a v následném dialogu aktivujte pod »Typy konců« nebo »Zlom oddílu« volbu »Konec stránky«. Nakonec klikněte na »OK«. V případě potřeby odstraňte dříve vložené manuální zlomy. Pak další změnou oddílu oddělte obsah od vlastního textu.
Nyní nastavte kurzor do obsahu a v pásu karet na kartě »Vložení« klikněte na »Záhlaví« nebo »Zápatí«. V následné nabídce klikněte na »Upravit záhlaví« nebo »Upravit zápatí«. U starších verzí otevřete »Zobrazit | Záhlaví a zápatí«. Word se nejprve přepne na záhlaví, k zápatí se dostanete kliknutím na »Přepnout mezi záhlavím a zápatím« v nyní viditelné, volné liště ikon.
Chcete-li záhlaví nebo zápatí nějakého oddílu vytvářet nezávisle na předchozích pasážích, deaktivujte v pásu karet »Návrh« v sekci »Navigace« volbu »Propojit s předchozím«.
Ve Wordu 2003 a XP deaktivujte »Odkaz na předchozí« nebo »Jako předchozí«.
Nyní vytvořte záhlaví nebo zápatí. Za tím účelem nastavte kurzor do místa, v němž se má objevit číslo stránky, a na kartě »Návrh« v pásu karet pod »Záhlaví a zápatí« klikněte na »Číslo stránky«. Pak určete pozice „Čísla stránek“ a nakonec zvolte »Formát - číslování stránek…«. U starších verzí Wordu doplňte čísla stránek příkazem »Vložit pole stránka« ve volné liště příkazů.
Další dialog už je ve všech verzích identický. Pod „Formátem čísla“ definujete typ písma čísel stránek, tedy například arabské nebo římské číslice. Kromě toho aktivujte »Začít od« a v dalším poli zvolte »1«, aby Word v dalším oddílu začal číslovat od této hodnoty. Nebo zapněte »Pokračovat od předchozího oddílu«. Vše potvrďte tlačítkem »OK« a klikněte na »Záhlaví a zápatí zavřít« nebo »Zavřít.«. Popsané kroky opakujte, chcete-li používat další číselné formáty.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání