Menu
CHIP Speedtest

Co dělat, když se do klávesnice rozlije voda nebo káva

11.10.2014 12:35 | Pavel Trousil
Co dělat, když se do klávesnice rozlije voda nebo káva

Stane se to rychleji a snadněji, než si myslíte. A až si kávu nebo vodu do klávesnice rozlijete, musíte i rychle jednat.

voda-nahled

Okamžitě klávesnici odpojte od počítače, aby se odřízla od napájení – pokud je bezdrátová, vyndejte co nejrychleji baterie. Pokud je v klávesnici tekutiny opravdu hodně, otočte ji na vhodném místě vzhůru nohama a počkejte, až většina vody nebo kávy vyteče. Jestliže se do klávesnice dostalo tekutiny jen málo, nemusíte s ní vůbec hýbat.

Následně z klávesnice odstraňte všechny klávesy, a to buď kuchyňským nožem, nebo šroubovákem. Nepoužívejte velké násilí – měl by stačit mírný pákový efekt, aby klávesa vyskočila ven. Až budou všechny klávesy venku, očistěte důkladně jednotlivé klávesy a interiér klávesnice. Za tímto účelem můžete použít vatové tampony nebo papírové ubrousky. Po dokončení čištění nechte klávesnici několik hodin v dobře větraném prostoru. Pokud voda pronikla hluboko do klávesnice, doporučujeme čekat na vyschnutí celý den. Chcete-li tento proces urychlit, můžete k vysušení použít fen, ale nedržte ho příliš blízko klávesnice, aby ji teplo nepoškodilo.

Jestliže vylijete tekutinu na klávesnici notebooku, okamžitě ho vypněte a odpojte ho od přívodu elektrické energie. Pokud to jde, vyjměte z něj i baterii. Z povrchu klávesnice setřete vodu. S notebookem se snažte nemanipulovat, aby se voda nedostala i do dalších míst. Je-li to možné, odstraňte z notebooku klávesnici a otřete vnitřek notebooku. Instrukce, jak odstranit klávesnici, najdete většinou na internetu, konkrétně na YouTube. Poté nechte notebook na suchém a větraném místě nejméně tři dny, aby všechny komponenty byly bezpečně zcela suché.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání