Menu
CHIP Speedtest

Co dělat, když Správce úloh nefunguje?

11.05.2015 22:00 | Karel Kovar
Co dělat, když Správce úloh nefunguje?

Pro většinu běžných uživatelů představuje Správce úloh jediný nástroj, kterým lze zjistit spuštěné procesy a eliminovat případné problémy.

Toho jsou si vědomi tvůrci malwaru, a proto jedním z prvních kroků při infikování počítače může být i zablokování Správce úloh.

V některých případech ale může být nefunkčnost tohoto nástroje následkem systémových problémů, a lze proto doporučit jeho opětovnou aktivaci. To provedete následujícím způsobem: Nejprve klikněte na tlačítko »Start« a do políčka »Prohledat programy a soubory« zadejte »regedit«. Poté ve výsledcích vyhledávání klikněte pravým tlačítkem na položku regedit.exe a z kontextové nabídky vyberte příkaz Spustit jako správce.

V editoru registru přejděte na větev »HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesSystem«. Zde zkontrolujte, jakou hodnotu má položka DisableTaskMgr. Pokud je nastavena na »1«, je Správce úloh zakázán a vy musíte hodnotu změnit na »0«. Pokud neexistuje složka »Systém«, pak problém nesouvisí s registry. V tomto případě doporučujeme použít postup z následujícího odstavce.

Nejprve spusťte Průzkumníka Windows a přejděte do složky »C:WindowsSystem32«. Zde zkuste manuálně spustit aplikaci taskmgr.exe. Pokud se objeví zpráva, že byl tento nástroj zakázán administrátorem, musíte pro jeho odblokování použít editor zásad skupiny. Otevřete nabídku Start a do políčka »Prohledat programy a soubory« zadejte »gpedit.msc«. Ve výsledcích vyhledávání najdete stejnojmennou aplikaci, kterou spusťte.

V okně, které se objeví, přejděte do složky »User Configuration | Administrative Templates | System | Ctrl+Alt+Del Options«. Zde najdete položku »DisableTaskMgr«. Dvakrát na položku klikněte – otevře se nové okno. Nastavte možnost »Not Configured« a potvrďte tlačítkem »OK«. Nyní už by měl Správce úloh fungovat bez problémů.
Poznámka: Editor zásad skupiny je dostupný pro Windows ve verzích Ultimate a vyšších. Uživatelé verze Home Premium mají bohužel smůlu.

2015-03-tat1-windows-nahled

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání