Menu
CHIP Speedtest

Co si uvědomit, pokud chcete fotografovat s bleskem

07.01.2016 17:02 | Pavel Trousil
Co si uvědomit, pokud chcete fotografovat s bleskem

Fotografický blesk má někdy na fotografii velmi tvrdý dopad a ta může být kvůli němu přeexponovaná. Samozřejmě ale můžete získat dokonalé fotografie i za použití blesku. 

Nejpohodlnější možností při práci s bleskem je nastavení tzv. »TTL« nebo »E-TTL« (v případě fotoaparátů Canon). Jde o technologii, kdy se použije předblesk a podle výsledku měření expozice určí elektronika fotoaparátu správnou sílu záblesku, která bude dostatečná pro osvětlení scény.

Aby bylo světlo z blesku rozptýlené a měkčí, použije softbox nebo difuzor. Pokud takovéto vybavení nemáte a fotografujete v interiéru, stoupněte si zády k bílé zdi a namiřte blesk směrem ke zdi. Zeď pak bude působit jako obrovský reflektor. Nebo můžete improvizovat – pověsíte-li bílý ručník asi pět centimetrů od blesku, bude fungovat jako difuzor.

V případě použití blesku existují i některá doporučení ohledně nastavení fotoaparátu. Jestliže používáte pouze interní blesk, nastavte požadované množství světla pomocí korekce expozice blesku, jež slouží k ovlivnění výsledků automatického měření. A také platí, že čím větší je clona, tím silnější je blesk. Pokud nastavíte vyšší hodnotu ISO, bude síla blesku interpretována výrazněji. Uvědomte si ale, že při vyšších hodnotách ISO se na snímcích může projevit šum. Chcete-li mít v pozadí více detailů, pak se doporučuje použít delší dobu expozice a slabší blesk. V tom případě ale budete potřebovat stativ. 


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení