Menu
CHIP Speedtest

Čtení dlouhých textů na webových stránkách

21.02.2011 10:52 | Redakce Chip
U rozsáhlých textů na webových stránkách musíte často sáhnout po myši, abyste náhled na obrazovce odlistovali. Navíc při čtení ruší blikající reklamní a řídicí prvky i odkazy.

Nejnovější verze browseru Safari od Applu disponuje speciálním čtecím režimem, který zajišťuje přehlednost a umožňuje pohodlné čtení dlouhých textů. Browser si můžete bezplatně stáhnout z adresy www.apple.com/safari/download.
Chcete-li speciální režim prohlížeče Safari využít, nejprve otevřete požadovanou webovou stránku. Počkejte, až bude kompletně zavedena. Browser pak bude analyzovat její obsah, a pokud na stránce zjistí delší textový článek, na pravém konci adresního řádku zobrazí tlačítko »Reader«. Kliknete-li na ně, pozadí se ztlumí a otevře se článek v přehledném náhledu a se zvětšeným písmem. Přitom browser potlačí zobrazení reklam i všech řídicích elementů stránky. Alespoň přímo k článku patřící obrázky zůstanou částečně zachovány. Pokud článek zabírá více stránek, zavede Safari související obsahy a v daném pořadí je pospojuje. Takto se dá článek číst mnohem lépe; k navigování stačí kolečko myši nebo obvyklé rolovací klávesy. Podržíte-li ukazatel myši uprostřed stránky dole, zobrazí se přídavné volby. Odtud můžete například čtecí náhled vytisknout nebo stránku odeslat jako odkaz e mailem. Nové kliknutí na tlačítko »Reader« nebo stisk klávesy [Esc] vedou opět na normální zobrazení.
Upozornění: Rozpoznávání článků bohužel ne vždy funguje spolehlivě. Poznáte to podle toho, že Safari nezobrazí tlačítko »Reader«. Manuální optimalizace zobrazení se nepředpokládá.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání