Menu
CHIP Speedtest

Dešifrování QR kódů freewarovým nástrojem

06.12.2011 16:10 | Redakce Chip
Ve své všednodenní agendě se stále častěji setkáváte s černo-bíle vzorkovanými čtverci, například na některých jízdenkách nebo zásilkách od pošty. Pochopitelně vás zajímá, jaké informace jsou v nich ukryty.

U stále častěji se objevujících malých vzorkovaných čtverců se jedná o tzv. QR kódy. Ty prakticky představují další vývoj už dlouho ze supermarketů i odjinud známých čárových kódů, přičemž nyní jsou informace uloženy dvojrozměrně.
Poněvadž se QR kódy obvykle vyskytují v tištěné podobě, musíte je nejprve dostat do počítače. Proto nejraději příslušný výřez s kódem naskenujte a uložte jej v některém grafickém formátu nebo jako PDF. Pokud možno nepoužívejte formáty JPG, abyste se vyhnuli chybám vznikajícím komprimací obrázku. Můžete se také pokusit vyfotit kód digitálním fotoaparátem. Dbejte přitom, aby byl obrázek sejmut pokud možno svisle, pravoúhle, ostře a s dostatečným rozlišením.
Jakkoli existují jednotlivé on-line služby pro vyhodnocování určitých kódů, například na code.google.com/p/zxing, raději pracujte s lokálně nainstalovaným freewarovým programem, jako je bcTester, který umí vyhodnocovat většinu variant kódů. Aktuální verzi nástroje najdete na adrese http://www.bctester.de/en/index.htm.
Chete-li si program nainstalovat, rozbalte ZIP archiv a spusťte »setup.exe«. Pak otevřete program a v něm obrazový soubor s kódem. Poněvadž většinou nevíte, o kterou variantu kódu jde, zvolte nejprve příkaz »Barcode | Analyse« a pak klikněte na »Start«. Po několika testech získáte jako výsledek typ kódu a obsah v podobě stručného přehledu. Dialog pak zavřete tlačítkem »OK«.
Abyste se do obsahu ponořili hlouběji, zvolte ještě jednou »Barcode | Recognize«. Vedle »Typ« teď vidíte v oblasti „Result“ obsah kódu také v hexadecimální podobě. Často však ani tato data ještě nemají vypovídací hodnotu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání