Menu
CHIP Speedtest

Dodejte snímku dynamiku a pohyb pomocí švenkování fotoaparátem

21.03.2015 16:11 | Pavel Trousil
Dodejte snímku dynamiku a pohyb pomocí švenkování fotoaparátem

Naprosto ostré snímky někdy působí nudně a staticky, i když je na nich zachycený rychle se pohybující objekt. Trochu života do takovéhoto snímku dodáte využitím techniky švenkování. 

foto2-nahled

Tato technika „sledování objektu“ neboli „panning“ zajistí (pokud se vše vydaří), že sledovaný objekt zůstane ostrý, zatímco pozadí se rozostří v pohybu. Dynamický efekt tedy snímku zůstane. Vyfotografovat správně takový snímek ale není triviální a budete muset trénovat. Nastavte volič režimů své digitální zrcadlovky na clonovou automatiku – v závislosti na typu fotoaparátu je tento režim označen jako „T“, „TV“ nebo „S“. Pak vyberte expoziční čas. Ve snaze najít ten správný čas vám doporučujeme udělat zkušební snímek na plnou automatiku a všimnout si, jaký expoziční čas fotoaparát vybral.

Nyní přejděte zpět do režimu s prioritou času a automatickým nastavením clony a nastavte o něco vyšší expoziční čas. V závislosti na rychlosti objektu budete někdy muset nastavit podstatně kratší expoziční čas. Zkontrolujte, zda je váš fotoaparát nastaven na automatické ostření. Vyberte, pokud to váš aparát podporuje, pouze centrální zaostřovací pole – tuto variantu ale většinou volí fotoaparát automaticky. Pak je potřeba fotoaparátem sledovat pohybující se objekt a ve správný okamžik stisknout spoušť. Počítejte s tím, že první snímek asi nebude dokonalý, proto je potřeba experimentovat nejen s pohybem fotoaparátu, ale i s expozičním časem.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání