Menu
CHIP Speedtest

Dokumenty Office 2010 na Facebooku

19.10.2010 08:34 | Redakce Chip
Webová služba Docs.com umožňuje vytvářet, nahrávat a sdílet dokumenty Microsoft Office skrze síť Facebook. Jak toto propojení využít v praxi?

Webová kancelářská sada Docs je určena pro vytváření, nahrávání na web a sdílení dokumentů základních nástrojů balíku Microsoft Office – tedy Wordu, Excelu a PowerPointu. Její hlavní výhodou je především možnost sdílení dokumentů prostřednictvím Facebooku – nikde se tedy neregistrujete a není potřeba ani Windows Live ID. Ke své „on-line kanceláři“ tak můžete přistupovat odkudkoli, a to bez nutnosti mít na počítači nainstalovaný balík Office či jakýkoliv další speciální software.

Chcete-li si službu sami vyzkoušet, přihlaste se nejprve na Facebook a v novém okně prohlížeče otevřete webovou stránku www.docs.com. Tam klikněte na »Sign In« a tlačítkem »Allow« odsouhlaste žádost o propojení s Facebookem. Od této chvíle můžete vytvářet nové dokumenty, tabulky i prezentace kliknutím na »Add a Doc« a vybráním příslušného typu souboru.

WORD: Webová podoba Wordu nabízí na první kartě »Home« základní formátování písma. K dispozici je také kontrola pravopisu (Spelling). V nabídce jazyků lze sice přepnout na češtinu, pro tu však v současné beta verzi kontrola nefunguje – dokument se pouze bude jevit jako celý bez chyb. Kontrola angličtiny funguje bez problémů. Kliknutím na tlačítko »Open in Word« můžete obsah dokumentu přesunout do desktopové verze Wordu.

Na kartě »Insert« najdete funkci pro vkládání tabulek, odkazů, obrázků z disku a klipartů z on-line katalogu. Poslední karta »View« umožňuje zobrazení náhledu.

EXCEL: On-line verze Excelu nabízí klasický list doplněný řádkem pro vkládání funkcí a kartami nabídek. Podobně jako u desktopové verze najdete na kartě »Home« mimo jiné volbu pro nastavení formátu čísel, seřazení a filtrování obsahu. Na kartě »Insert« najdete pouze funkci pro vložení odkazu a pro zformátování buněk do tabulky. Vkládání grafů chybí.

POWERPOINT: Pro vytváření prezentací je k dispozici pouze devět jednoduchých šablon, žádné grafické motivy nečekejte. Nechybí však velké množství diagramů, které najdete pod nabídkou »Insert | SmartArt«. Prezentaci spustíte postupem »View | Slide Show«. Pro zobrazení v celoobrazovkovém režimu použijte klávesu [F11].

SDÍLENÍ: V části »Sharing« můžete pro vytvořené dokumenty, tabulky i prezentace nastavit způsob sdílení skrze svůj profil na Facebooku. Kliknutím na »Edit« u volby »Viewers« lze přístup pro prohlížení nastavit buďto pouze pro sebe (Only Me), nebo vybrané přátele (Individual friends), všechny přátele (All my friends), případně všechny návštěvníky (Everyone).

Obdobným způsobem lze také nastavit možnost spolupráce (volba Editors). V jeden okamžik může dokument upravovat pouze jedna osoba. Ostatním se během této doby při pokusu o otevření zobrazí chybové hlášení a soubor bude k dispozici pouze pro čtení.

NAHRÁVÁNÍ: Soubory můžete na web také nahrávat ze svého počítače. Slouží k tomu volba »Add a Doc | Upload a Doc«. Podporovány jsou formáty DOCX, XLSX a PPTX a také starší DOC a PPT. Ale pozor! S dokumenty a prezentacemi obsahujícími složité funkce a množství vložených objektů si webové verze editorů neporadí. Je proto smysluplné nahrávat pouze dokumenty, které lze na webu také vytvořit.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání