Menu
CHIP Speedtest

Elegantní zálohování palubními prostředky

01.07.2011 12:36 | Redakce Chip
Záložní kopie jsou velmi důležité. Nechcete však kvůli nim instalovat přídavný software, když Windows potřebný prostředek obsahují. Ten se vám ale nepodařilo napoprvé najít.

Microsoft svůj zálohovací program ne právě vhodně ukryl v hlubinách nabídek. Dialog »Průvodce zálohováním a obnovením« otevřete postupem »Start | Všechny programy | Příslušenství | Systémové nástroje | Zálohování«. Pokud se napříště už obejdete bez pomoci průvodce, zrušte zaškrtnutí u volby »Vždy spouštět v režimu průvodce«. Pro přechod na další stránku pokaždé klikněte na »Další«, a pokud se chcete o krok vrátit, na »Zpět«.
V dalším dialogu určíte, zda v základním nastavení chcete zálohovat soubory a nastavení, nebo je obnovit. V prvním případě můžete ze čtyř kategorií vybrat, která data a nastavení mají být v backupu obsažena. Ve třetím kroku určíte pomocí tlačítka »Procházet« umístění záložního souboru v paměti a v následujícím poli jeho název.
Na další stránce pak uvidíte souhrn všech údajů, které zde můžete zkontrolovat. Zde také ještě máte možnost kliknout na tlačítko »Upřesnit«. V následném dialogu pak můžete v rozevíracím poli »Vyberte typ zálohování« vybrat – odlišně od základního nastavení »Normální« – typ »Kopie«, »Přírůstkové«, »Rozdílové« nebo »denní«. O zvláštnostech jednotlivých typů si přečtete níže v poli »Popis«. Jsou-li všechna nastavení v pořádku, spusťte zálohování kliknutím na tlačítko »Dokončit«.
Až budete chtít nahrát zálohu zpět do počítače, na druhé stránce Průvodce zvolte možnost »Obnovit soubory a nastavení« a na následující stránce vyberte ve struktuře jednotek a složek požadovaný záložní soubor. Pak se řiďte dalšími pokyny Průvodce.
Upozornění: Ve Windows XP ve verzi Home Edition je zálohovací nástroj sice standardně obsažen v dodávce, ale není předem nainstalován. Najdete jej na instalačním CD ve složce »ValueaddMsftNtbackup«. Tam můžete instalaci spustit dvojitým kliknutím na položku »ntbackup.msi«. Zálohovací řešení pod Windows XP Home má bohužel ještě další omezení: při spuštění Ntbackup není podporováno automatické obnovení systému (ASR) a pro zálohování na CD RW nelze přímo zadat cílovou jednotku. Tato omezení se přitom nedají obejít. Další informace k tomuto tématu se dočtete v souboru »Readme.txt« ve výše jmenované složce. Zásadně platí, že pro bezproblémové nasazení Ntbackup musí být nainstalován minimálně Service Pack 2 – ještě raději však SP3.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání