Menu
CHIP Speedtest

Eliminujte příliš vysoké zatížení disku

18.11.2015 14:49 | Karel Kovar
Eliminujte příliš vysoké zatížení disku

Máte rychlý procesor, dobrou grafickou kartu, a přesto se často systém sotva hýbe a kontrolka disku bliká jako o život. Problém bude pravděpodobně v programech, které příliš zatěžují pevný disk a tím i celkově brzdí systém. 

Pro jeho zrychlení je tedy nutné tyto brzdy odhalit a eliminovat.

Prvním krokem by zde mělo být spuštění »Správce úloh systému Windows«, nejlépe pomocí klávesové zkratky [Ctrl]+ [Alt]+ [Esc]. V některých případech zde odhalíte problematický program na první pohled – například podle příliš velké zátěže procesoru. U některých programů ale nemusí docházet k velké zátěži CPU, přesto je enormně zatěžován disk. To odhalíte následujícím způsobem. Nejprve ve »Správci úloh« přejděte na kartu »Procesy« a poté klikněte na příkaz »Zobrazit | Vybrat sloupce«. V okně, které se objeví, přidejte zatržítko u položek »V/V – přečtené bajty« a »V/V – zapsané bajty« a klikněte na »OK«. Nyní klikněte na zobrazený sloupec posledně jmenované hodnoty a »Správce úloh« seřadí procesy podle toho, jak moc daný proces zapisuje na disk. Pokud nejde o proces, který potřebujete, klikněte na něj pravým tlačítkem a z kontextové nabídky zvolte příkaz »Ukončit strom procesu«.

Upozornění: Zde je ale nutná určitá obezřetnost a zkušenosti – pokud takto ukončíte systémový proces, může dojít až ke zhroucení Windows. Proto ukončujte pouze ty procesy, o kterých jste si stoprocentně jisti, že jsou nepotřebné a váš počítač zbytečně brzdí.

Další potenciální brzdou jsou programy spouštěné na pozadí – celá řada softwarových firem má utkvělou představu, že právě jejich program je pro uživatele natolik důležitý, že se musí spouštět při startu systému a mít v paměti neustále aktivní proces. A pokud se takovýchto programů sejde více, může to zpomalit i ten nejrychlejší stroj. Jak si s těmito programy poradit?

Nejprve pomocí klávesové zkratky [Win] + [R] otevřete okno »Spustit«, do příslušného políčka zadejte příkaz »msconfig« a vše potvrďte klávesou [Enter]. V okně »Konfigurace systému« přejděte na kartu »Po spuštění« a zde zkontrolujte, zda všechny zde uvedené programy skutečně potřebujete mít spuštěny při startu Windows. Pokud některý z nich nepovažujte za důležitý, zrušte u něj zatržítko v levé části okna. Nyní přejděte na kartu »Služby« a v dolní části přidejte zatržítko k položce »Skrýt všechny služby společnosti Microsoft«. Zobrazeny zůstanou všechny služby programů třetích stran. Ve sloupečku »Stav« můžete vidět, zda jsou aktivní (»Spuštěno«), nebo jsou již zakázané (»Zastaveno«). Pokud se vám některá z aktivních služeb nelíbí, opět u ní zrušte zatržítko v levé části. Změny uložte tlačítkem »OK« a po restartu počítače budou vámi vybrané služby zastaveny.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání