Menu
CHIP Speedtest

Fotografické techniky - plán i realizace plážové fotografie

27.12.2013 12:37 | Pavel Trousil
Fotografické techniky - plán i realizace plážové fotografie

Na fotografování na pláži se musíte dobře připravit. Většinou je všude kolem (i ve vzduchu) množství písku, takže kryt fotoaparátu by měl být odkrytý co nejkratší dobu. O všechno byste se tedy měli postarat s předstihem.

plaz-nahled

To znamená, že baterie by měla být plně nabita a na paměťové kartě byste měli mít dost prostoru. Měnit kartu nebo ji mazat právě na pláži není zrovna ideální. Až budete na místě, nejprve si vyberte, co přesně budete chtít zabrat a jaký výsek okolí bude ideální. Počkejte si také na vhodný okamžik – obloha s několika mráčky může vypadat mnohem dramatičtěji, než když je úplně vymetená.

Pokud chcete opravdu pěkný snímek, rozhodně stojí za to si přivstat. Už jen proto, že pláž bude téměř prázdná a slunce ještě není tak jasné jako v pozdějších hodinách. Nicméně pokud budete chtít fotografovat za plného světla, mohou nechtěné odrazy a odlesky pokazit vámi komponovaný snímek. Účinnou ochranou proti tomuto problému je sluneční clona. Někdy se ale o problémy naplno svítící slunce postará i jinak – barvy mohou vypadat vybledle. Proto se nespoléhejte na automatické vyvážení bílé barvy, ale použijte vhodnější vlastní nastavení.

Kromě správného nastavení fotoaparátu je samozřejmě důležité i dobře vybrat motiv. Ne každé panoráma pláže vypadá na snímku zajímavě. Naopak se může stát, že pohádková pláž působí na fotce ploše a nudně. Někdy je tedy lepší zachytit jen zajímavé a typické detaily, jako je vyplavené dřevo, kameny nebo mušle. Portrét nebo skupinové snímky se pak mohou stát fotografickou výzvou. Fotografované osoby stojí většinou čelem proti slunci, takže „mžourají“, případně mají slunce za sebou, což pro fotografování také není ideální. Pak je lepší použít blesk. Obrázky se stříkající vodou mají dynamiku a navozují pocit radosti ze života. Tyto okamžiky zachytíte nejlépe tak, že nastavíte fotografování série snímků a krátký expoziční čas.

Západ slunce je pak speciální případ: chcete-li zachytit krásný romantický západ slunce, musíte být na správném místě ve správný čas. Nezačněte ale s fotografováním příliš brzy. Pro fotoaparát začíná soumrak o něco později. Pokud si tedy myslíte, že už je světlo ideální, pro fotografie bude nejspíše stále ještě příliš světlé. Když nastavíte na fotoaparátu vyvážení bílé na „Stín“ nebo „Zamračeno“, zdůrazní se teplé barvy západu slunce.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání