Menu
CHIP Speedtest

Fotografické techniky: udělejte z lidí duchy

19.03.2014 12:42 | Pavel Trousil
Fotografické techniky: udělejte z lidí duchy

Fotografie městských staveb často působí jako bez života, zvlášť když se na fotografii nevyskytuje žádný člověk. Na jiném snímku, například na turisticky zajímavých místech, zase mohou lidé překážet, když je jich moc. Zajímavým trikem, který tuto situaci vyřeší, může být rozmazání lidí – uděláte z nich něco jako duchy.

2ghost-nahled Snímku to přinese potřebnou dynamiku, ale zároveň jsou „lidé“ dostatečně transparentní, aby zcela nezakryli pohled na zajímavou budovu nebo památku.

V tomto případě musíte samozřejmě pracovat s dlouhými expozicemi. Aby bylo možné použít dlouhý expoziční čas za denního osvětlení, budete muset aplikovat neutrální filtr (s neutrální hustotou). Jedná se o transparentní šedé filtry, které jsou k dispozici v různých úrovních průhlednosti. To umožňuje použít za stejného osvětlení a clony různě dlouhé expoziční časy.

Další věcí, kterou budete nutně potřebovat, je stativ. Bez něho těžko udržíte fotoaparát na stejném místě po dobu několika sekund. Fotoaparát přepněte na manuální režim a nastavte vyvážení bílé na 100 ISO (nebo ještě méně, pokud je to možné). Clonu nastavte na hodnotu 16–22, a v případě, že svítí slunce, nastavte expoziční čas na dvě sekundy. To jsou samozřejmě jen výchozí hodnoty – budete muset hodně experimentovat, než se vám povede optimální výsledek.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání