Menu
CHIP Speedtest

Fotografické techniky: zajímavé snímky pomocí jednoduchých pravidel

22.03.2014 12:45 | Pavel Trousil
Fotografické techniky: zajímavé snímky pomocí jednoduchých pravidel

Pokud budete dodržovat často velmi jednoduchá pravidla, kvalita vašich snímků se podstatně zlepší. Už v minulém čísle jsme si vysvětlili jedno ze základních pravidel – pravidlo třetin. Podle tohoto pravidla si obraz rozdělíte do 3×3 stejných úseků a fotografovaný předmět umístíte do průsečíku pomyslných třetinových linií.

schody Dodržením tohoto pravidla při fotografování většiny objektů nic nezkazíte, ale naopak získáte. Fotografování si usnadníte tak, že linky si na displeji fotoaparátu zobrazíte. Tuto možnost nabízí digitální zrcadlovky s funkcí živého náhledu a řada kompaktních fotoaparátů. Na displej tyto linky dostanete většinou tak, že stisknete tlačítko »Info« nebo »Display«. Některé zrcadlovky zobrazují linky také v hledáčku. Nezobrazuje je ta vaše? Žádný problém. Svoji zrcadlovku můžete upgradovat pomocí obrazce, který se nazývá Grid focussing screen a stojí asi 1 000 Kč.

Striktně řečeno, pravidlo třetin je jen zjednodušením tzv. zlatého řezu – avšak snadněji pochopitelné a stejně účinné v praxi. Zlatý řez se používá ve fotografii a především v umění už velice dlouho a je pokládán za ideální poměr mezi různými délkami. Zlatý řez vznikne rozdělením úsečky na dvě části tak, že poměr větší části k menší je stejný jako poměr celé úsečky k větší části. Oko na snímku automaticky hledá úsečku, kterou může, ale nemusí být horizont. Zlatý řez působí esteticky a lze ho pozorovat i v přírodě, například ve formě Fibonacciho spirály. Jedná se o grafické znázornění posloupnosti čísel. Další číslo pochází z přidání dvou předchozích čísel: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, …

Takováto spirála sluší mnoha fotografiím, i když o tom jejich tvůrce během fotografování ani nepřemýšlel. V přírodě se s touto spirálou můžete hojně setkat, například v podobě šnečí ulity, květin (semena slunečnice nebo smrkové šišky, ananas), mořských vln či uspořádání galaxií. Není tedy divu, že fotografie využívající zlatý řez nebo přímo zachycující přírodu jsou pro nás tak atraktivní. Snímek je obzvlášť fascinující, když zachycuje spirálu jako velký oblouk. Vede totiž správně oko diváka po snímku.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání