Menu
CHIP Speedtest

Fotografování - dokonalé barvy díky předchozímu vyvážení bílé

18.01.2014 15:02 | Pavel Trousil
Fotografování - dokonalé barvy díky předchozímu vyvážení bílé

Na vyvážení bílé nemusíte většinou myslet. Barvy můžete na zhotoveném snímku upravovat i později, a to nejlépe v případě, kdy fotografujete do formátu RAW – editace vyvážení bílé je pak velmi jednoduchá. Nicméně i přesto se vyplatí, pokud je to možné, provést správné nastavení vyvážení bílé předem a rovnou zhotovovat barevně věrné snímky.

Správným nastavením ušetříte čas. Ve většině případů funguje automatické vyvážení bílé barvy poměrně spolehlivě a fotoaparát se sám nastaví tak, aby se všechny barvy zachovaly správně. V některých situacích ale nejsou automaticky nastavené hodnoty ideální. Pak je lepší použít přednastavené hodnoty fotoaparátu. Stane se to především v případě, kdy je na snímku jedna barva nebo barevný tón dominantní – například modrá obloha, oranžové barvy západu slunce nebo také svěží zelená louka.

wb-nahled

Tyto motivy jsou pak často automatickým vyvážením bílé špatně interpretovány a dojde ke zbytečným úpravám nastavení. V tomto případě je tedy lepší nastavit vyvážení bílé na pevnou hodnotu, například na „Slunce“ nebo „Stín“. Dříve byl film pro denní světlo kalibrován na hodnotu 5 500 kelvinů. Vyfotografujte snímek se stejným parametrem a západ slunce bude zachycen v teplém, žlutooranžovém barevném tónu. Pro úplně přesný výsledek vyfotografujte bílý papír umístěný na stejném místě jako hlavní fotografovaný objekt. Poté na fotoaparátu najděte funkci pro vlastní nastavení vyvážení bílé „Cutom WB“ a použijte ji. Aparát srovná korekce podle aktuální barevné teploty. Příští snímek už bude barevně neutrální.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání