Menu
CHIP Speedtest

Google Chrome rozšiřujte střídmě

19.01.2011 12:16 | Redakce Chip
Google Chrome rozšiřujte střídmě
Rozšířit prohlížeč o nové funkce je lákavé, ale přece z něj nechcete mít otesánka?

Je snadné nechat se zlákat k instalaci nejrůznějších rozšíření — vždyť co všechno pak prohlížeč bude umět! Ale ouha, proč je najednou pomalejší, nabíhá déle a zabírá více paměti? — Snad jste si nemyslili, že rozšíření jsou zadarmo?

Ne všechna se chovají stejně — jsou rozšíření, která běží pořád, ale jsou i taková, která nezabírají nic, pokud jich právě neužíváte. Ale jak poznat, které je jaké?

Před jejich instalací to — pokud víme — nejde, ledaže se tím pochlubí tvůrce v popisu rozšíření. Takže spíše to dopadne tak, že nainstalujete ta rozšíření, která vás zaujmou, a vyzkoušíte si je; pak se podíváte, zda trvale zabírají paměť. Ty, které zabírají, potom proberete a ponecháte běžet jen těch několik, která za to podle vás stojí.

Která rozšíření běží trvale?

Zjistíte je z nabídky Nástroje/Správce úloh (též po stisku Shift+Esc). Kupodivu „statistiky pro experty“ („stats for nerds“) čili stránka „about:memory“ (vepsáno do adresního políčka) už není tak sdílná a běžící rozšíření zobrazuje jen jako bezejmenné karty (tabs). Údaje o paměti jsou zde sice úplnější, ale těžko se v nich vyznat a dospět z nich k nějakým jednoznačným závěrům.

Nemyslíme si, že má smysl rozhodovat se podle čísel zde (jež jsou kromě toho malá jednotlivě, ale mohou narůst v součtu). Spíše podle pocitu z užívání rozšířeného Google Chrome posuďte, zda by mu prospělo nějaké rozšíření „shodit“. Výpis úloh jen odhaluje, o kterém rozšíření má smysl uvažovat, a o kterém nemusíte.

Rozšíření výše běží trvale, rozšíření níže nikoli.
Rozšíření výše běží trvale, rozšíření níže nikoli
Správa rozšíření

Přes Nástroje/Rozšíření se dostanete na kartu s vypsanými zavedenými rozšířeními (nebo můžete do adresního políčka vepsat „chrome:extensions“). Stále běžící rozšíření tu odhalíte rozbalením možnosti Režimu pro vývojáře (nahoře vpravo). Pak totiž u běžících rozšíření přibude položka „Zkontrolovat aktivní zobrazení“ s odkazem na background.html, zatímco u rozšíření byť aktivních, ale trvale neběžících bude odkaz chybět.

Nemějte velké oči a ponechte si prohlížeč štíhlý a svižný; instalujte do něj jen to, čeho opravdu využijete.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání