Menu
CHIP Speedtest

Google Talk: Užiteční roboti v kontaktech

17.10.2011 10:09 | Redakce Chip
Na první pohled strohý klient od Googlu nabízí jednu specialitu – tzv. roboty. Přestože jde o úzce specializované skripty, může vám být jejich přítomnost velmi užitečná.

V síti Google Talk (Jabber) si může každý přidat do svého seznamu kontaktů užitečné roboty, ochotně zodpovídající vaše dotazy.

GURU: Tím nejuniverzálnějším je robot zvaný Guru. Komunikovat s ním lze sice pouze v angličtině, ale pokud znáte alespoň základy tohoto jazyka, nemusíte mít z používání žádné obavy. Následující tabulka udává výčet dotazů, na které vám Guru dokáže odpovědět:

Dotaz na…

Jak se ptát?

sportovní výsledky

score Chelsea

počasí

weather Brno

kalkulačka

123 * 45

převody měn

120 CZK to USD

překlad slova

translate čip to english

výsledek vyhledávání

web Mount Everest

 

Robota si do svých kontaktů můžete přidat pod aliasem »guru@googlelabs.com«. Poté již stačí vyvolat konverzační okno a zadat některý z uvedených příkazů.

PŘEKLADAČE: Další typ robotů dobře poslouží jako překladatelé. Nemusí přitom jít jen o jednotlivá slova, překládat lze rovnou celé věty. K dispozici jsou desítky překladových robotů, mezi kterými nechybí ani česko-anglický a anglicko-český. Kompletní seznam těchto robotů najdete na adrese www.google.com/support/talk/bin/answer.py?answer=89921.

Pro vyzkoušení schopností robota, například pro překlad z angličtiny do němčiny, je třeba do svých kontaktů přidat »en2de@bot.talk.google.com«. Obdobně jsou tvořeny i jména ostatních překladačů – první část adresy vždy udává směr překladu, zbytek za znakem „@“ zůstává stejný.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání