Menu
CHIP Speedtest

Ideální ostrost fotografií s Adobe Photoshopem

01.07.2014 12:07 | Pavel Trousil
Ideální ostrost fotografií s Adobe Photoshopem

Ostrost snímků měňte vždy až poté, co jste na nich provedli všechny ostatní úpravy. Technicky je ostření jen lokální vylepšení kontrastu. Následné úpravy často vedou k podivnému přeostření obrazu, takže při jejich použití postupujte rozvážně.

Všechny zostřovací filtry najdete ve Photoshopu pod »Filtr | Zostření«. V závislosti na snímku a účelu lze využít více typů filtrů, které se více čí méně pro danou situaci hodí. Filtry »Zostřit«, »Zostřit obrysy« a »Zostřit více« neposkytují žádné možnosti dalšího nastavení, jejich účinek na celkové zostření snímku však můžete vyzkoušet a většinou budete s výsledkem spokojeni. Pokud ne, máte přece jen možnost výsledek ovlivnit, a to přes funkci »Úpravy | Zeslabit Zostřit«.

photoshop-nahled

Další možností je využít »Filtr | Zostření | Chytré zostření« nebo »Filtr | Zostření | Doostřit«. V tom případě budete mít možnost ovlivnit, jak se tento filtr využije, tedy s jakou mírou, poloměrem a prahem se má fotografie doostřit. V náhledu ihned uvidíte, jak se filtr projevil, a můžete tedy upravit hodnoty tak, aby vám výsledek vyhovoval. Hodnota poloměru určuje, kolik sousedních obrazových bodů se má do výpočtu zahrnout.

Zajímavou alternativou v novějších verzích Photoshopu je Selektivní zostření. Části obrazu lze zostřit pomocí masky nebo výběru, čímž se zabrání zostření jiných částí obrazu. Můžete například použít masku okrajů spolu s filtrem Doostřit na portrét, abyste zachovali měkký vzhled pleti v obličeji a přitom zostřili základní rysy, jako jsou oči, ústa, nos a obrys hlavy.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání