Menu
CHIP Speedtest

Individuální využívání Řízení uživatelských účtů

30.06.2011 10:49 | Redakce Chip
Řízení uživatelských účtů (UAC) se chová poněkud rozporuplně. Pod Vistou bylo možné UAC buď používat, nebo vypnout. Nyní se ptáte, jak je tomu pod Windows 7.

Pod Windows 7 můžete volit mezi čtyřmi různými stupni Řízení uživatelských účtů. Otevřete tedy »Start | Ovládací panely« a pak »Centrum akcí«.
V levé části okna klikněte na odkaz »Změnit nastavení nástroje Řízení uživatelských účtů«. Tento příkaz musíte pro Řízení uživatelských účtů potvrdit a eventuálně se ještě autorizovat volbou účtu s oprávněním správce a zadáním příslušného hesla. V následném dialogu teď můžete volit mezi čtyřmi bezpečnostními stupni Řízení uživatelských účtů. Za tím účelem myší posuňte regulátor do požadované polohy a volbu potvrďte tlačítkem »OK«. Také tento příkaz musíte opět potvrdit autentizací přes účet správce.
Při nejbezpečnějším nastavení vás bude systém informovat o všech změnách systémových nastavení, které zásadně vyžadují oprávnění správce. K tomu Windows ztmaví obrazovku a odepřou vám přístup k jiným aplikacím, dokud nerozhodnete o změně systémových nastavení.
Další stupeň informuje jenom o změnových pokusech vyvolaných externími programy. Pokud naproti tomu měníte nastavení Windows sami, tento nový stupeň Řízení uživatelských účtů to ignoruje. Třetí stupeň funguje stejně jako druhý, upouští však od ztmavení plochy.
Čtvrtý stupeň už žádné informace neposkytuje a pracuje plně automaticky takto: Je-li uživatel přihlášen jako správce, mohou hackeři nebo viry bez problémů a nepozorovaně provádět systémové změny. Pokud používá uživatelský účet bez oprávnění správce, Windows naproti tomu bez zpětného dotazu odepřou všechny změny systému.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání