Menu
CHIP Speedtest

iOS: Svoboda i na iOS 8

21.12.2014 13:32 | Radek Kubeš
iOS: Svoboda i na iOS 8

Přestože s každou novou verzí iOS přichází další pokrokové funkce a vylepšení a systém se stává obecně otevřenějším (zmiňme například možnost instalace dalších klávesnic), Apple stále nedokáže zahnat touhu uživatelů po nekontrolovatelné personifikaci systému. 

Ani iOS 8 uživatele nepřesvědčil, že obsahuje vše, co potřebují, a proto vyšel už překvapivě brzy po vydání první funkční jailbreak od týmu Pangu. Od té doby se tento nástroj vyvinul na verzi vhodnou pro každého uživatele, včetně překladu do angličtiny, možnosti obnovení firmwaru a integrace jailbreakovacího prostředí Cydia. Samotná Cydia byla optimalizována pro iOS 8 a je nyní srovnatelně stabilní s předchozími verzemi. Nechybí v ní ani možnost nákupu placených aplikací.

Na rozdíl od všeobecného mínění je samotná instalace jailbreaku velmi jednoduchá a bezpečná. Pro zájemce je jailbreak dostupný na všech zařízeních podporujících iOS 8, tedy iPhone 4S, iPod Touch 5. generace a iPad 2 nebo novější. Samotný postup procesu není příliš složitý, problém ale může nastat při splňování všech podmínek. Například úspěšnost procesu je výrazně menší pokud jste vaše zařízení aktualizovali bezdrátově, místo klasické aktualizace prostřednictvím iTunes.

Vzhledem k tomu že v průběhu může být několikrát provedena kompletní obnova, je na začátek doporučeno obsah svého zařízení zazálohovat pomocí iCloudu či iTunes. Pro zrychlení procesu a zvýšení šance na úspěch je také vhodné celé zařízení obnovit přes iTunes, přepnout jej do režimu Letadlo, vypnout uzamčení obrazovky a vypnout funkci »Najít iPhone«. Nyní už je zařízení připravené. Jailbreakovací nástroj lze stáhnout z oficiálních stránek pangu.io, nově je od vývojářů připravena i verze pro Mac. Po stažení je pro správný chod nezbytné program spustit s oprávněním administrátora (klikněte na ikonu programu pravým tlačítkem myši a zvolte »Spustit jako správce«). Aplikace se nastartuje přímo do hlavního okna obsahující jediné tlačítko »Start Jailbreak«. To se zaktivuje a zbarví modře poté, co přes USB své zařízení připojíte a program jej úspěšně identifikuje. Po stisknutí tlačítka vás ještě instalátor poznámkou upozorní na možnou ztrátu dat v průběhu procesu a doporučí vám ujistit se, že máte obsah svého zařízení zazálohován. Přečtení poznámky potvrdíte stisknutím tlačítka »Already Did«. Tímto tlačítkem se přímo spustí jailbreak jehož průběh lze sledovat v hlavním okně. Akce trvá jen pár minut, a pokud dopadne vše podle plánu, zařízení se po dokončení úspěšně restartuje. Zda je nyní zařízení jailbreaknuté lze indikovat přítomností aplikací Cydia a Pangu mezi ostatními aplikacemi na hlavní obrazovce vašeho zařízení. Integrace Cydie je u jailbreaku standardem, tým Pangu ale přidává i svou aplikaci. Ta kromě obecných informací nabídne například i funkci na znovunahrání uživatelského rozhraní či změnu OpenSSH hesla.

Apple ale jako vždy na průlom iOS rychle reagoval, a proto nová verze iOS 8.1.1 už záplatuje bezpečnostní díry nezbytné pro jailbreak. Zájemci o jailbreak by se tedy měli do procedury pustit co nejdříve a vyhnout se updatům a obnovám které by na zařízení novější verzi nainstalovaly.

Jelikož je jailbreak stále poměrně nový, lze se při instalaci vylepšení a aplikací setkat s problémy s kompatibilitou. Spousta vývojářů už svůj své balíčky aktualizovala na iOS 8.1 ale i přesto není bezchybnost zaručena. Je tedy třeba zachovat obezřetnost a skromnost při instalaci riskantních úprav, vzhledem k absenci jailbreaku na iOS 8.1.1, na který byste byli v případě pádu systému nuceni své zařízení obnovit.

obr-01-nahled

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání