Menu
CHIP Speedtest

Jak správně vytvořit působivý panoramatický snímek

24.05.2014 12:33 | Pavel Trousil
Jak správně vytvořit působivý panoramatický snímek

Na to, abyste vytvořili pěknou panoramatickou fotografii, nemusíte být zrovna profesionální fotograf. Pokud budete dodržovat několik základních pravidel a využijete naše tipy, dosáhnete výborných výsledků i se svým kompaktem nebo smartphonem.

foto-1

Nejdůležitější při tvorbě panoramatického snímku je začít správně hned od začátku. Panoráma se skládá z několika částečně se překrývajících snímků. Spoustu práce při jejich zpracování si tak ušetříte, budete-li fotoaparát správně držet a otáčet. Pro svůj aparát si tedy nejlépe opatřete pevný stojan. Může to být samozřejmě stativ, poslouží ale i římsa nebo stolek. Tím se vyhnete rozmazaným liniím na obzoru některých snímků a zajistíte tak i stabilní perspektivu. Pokud je to možné, nastavte fotoaparát na „šířku záběru“. U mnoha fotoaparátů je tato předvolba označena ikonou hory nebo stromu. Pro dosažení nejlepších výsledků nepoužívejte zoom, ale využijte celý prostor, který fotoaparát nabízí. Ořez můžete případně provést později. Používáte-li „bezzrcadlovku“ nebo jednookou zrcadlovku, nepoužívejte příliš širokoúhlé objektivy. Některé totiž obraz značně zkreslují a to komplikuje sestavení obrázků dohromady.

Nejlepší volbou je použít střední ohniskovou vzdálenost (50–70 mm). Až najdete pro svůj fotoaparát pevnou pozici, vyhlédněte si v krajině nejdůležitější místo, které by se mělo nacházet ve středu prvního panoramatického snímku. Potom začněte pomalu snímat celé panoráma ve směru hodinových ručiček. Snímky musí na sebe navazovat tak, že polovina předchozího obrázku je vidět na levém okraji následujícího snímku. Důležité body nevynechávejte. Pokud je tedy například v polovině prvního snímku dům, pak by se měl ještě objevit přímo na levém okraji následujícího snímku.

Postupně tímto způsobem otáčejte fotoaparátem a zaberte celé panoráma. Dávejte pozor i na změnu světelných podmínek. Jestliže se v průběhu snímání zatáhne obloha, budete muset začít znovu. Rozdíly v osvětlení jednotlivých snímků by měly být co nejmenší.

Tip: Chcete-li zachytit pěknou atmosféru zahradní restaurace, použijte jako bod pro stabilizaci a otáčení fotoaparátu pivní tácek.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání