Menu
CHIP Speedtest

Jak správně zachytit divadelní a koncertní představení

28.02.2015 11:45 | Pavel Trousil
Jak správně zachytit divadelní a koncertní představení

Na koncertech nebo na divadelní scéně jsou obrovské rozdíly mezi jasně osvětlenými scénami a většinou tmavým pozadím. To jsou situace, se kterými si automatika fotoaparátů neví vždy úplně rady a rychle mění nastavení. 

img-2065-nahled

V takovýchto situacích vám doporučujeme experimentovat spíše s manuálním nastavením expozičního času a clony. Vyzkoušejte tedy různá nastavení a pokuste se dosáhnout expozice, kdy správně zachytíte kritické části obrazu metodou pokus – omyl. Důležitými částmi scény jsou samozřejmě většinou herci, případně hudebníci. Užitečná může v tomto případě být i funkce bracketing, kdy fotoaparát sám pořídí několik snímků s různým nastavením expozice. Některé tedy mohou být přeexponované a některé podexponované.

Důležité je správné nastavení clony, aby zůstal prostor pro to, aby fotografie měla dostatečnou hloubku ostrosti. Zároveň ale musí být expoziční čas dostatečně krátký, aby snímky nebyly rozmazané. Doporučujeme vám tedy použít objektiv s co největší světelností a podle potřeby vyšší citlivost ISO1600 avíce. Trocha šumu v tomto případě většinou nevadí. Pro správné zachycení herce a rekvizit na scéně může dobře posloužit i stativ. Zachycené pohyby herce pak mohou být designovým prvkem: pokud bude okolí ostré a herec mírně rozmazaný, dodá to snímku požadovanou dynamiku. 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání