Menu
CHIP Speedtest

Jaká je přesně funkce tlačítek AE-L/AF-L na digitálním fotoaparátu?

05.12.2015 11:04 | Pavel Trousil
Jaká je přesně funkce tlačítek AE-L/AF-L na digitálním fotoaparátu?

Zkratka AE-L znamená AutoExposure Lock (tedy zámek automatické expozice) a AF-L AutoFocus Lock (tedy zámek automatického zaostřování). 

Díky funkcím AE-L/AF-L můžete pořídit snímek se správným nastavením i v případě, kdy se to s automatickým zaostřením nebo automatickou expozicí nezdařilo. Funkci použijete tak, že se zaměříte na „pracovní“ objekt a zmáčknete a držíte tlačítko AF-L. Zaostření zůstane stejné (zamčené) a nebude se měnit, dokud tlačítko budete držet. S tímto nastavením pak můžete pořídit snímek, na kterém už bude skutečný objekt vašeho zájmu a který by v případě, že by zůstal zapnutý autofokus, nebyl dobře zaostřený. Tlačítku AE-L/AF-L většinou můžete přiřadit i další funkce.

V nabídce fotoaparátu vyberte pro tlačítko volbu »AE/AF«. Po jeho stisknutí si pak fotoaparát může pamatovat i expozici a zaostření. To se hodí, například když pořizujete panoramatický snímek – je tak zajištěno, že všechny fotografie budou mít stejný jas a budou stejně zaostřené. Pokud zadáte možnost AE, fotoaparát si bude pamatovat pouze hodnotu expozice. Když se soustředíte na jiný objekt, fotoaparát na něj přeostří, ale expoziční hodnoty zůstanou stejné. Další možnosti tlačítka se liší model od modelu. U mnoha modelů můžete například funkci nastavit tak, že pak nemusíte po celou dobu nechat tlačítko stisknuté. V takovém případě stačí tlačítko jen jednou stisknout, a fotoaparát si odpovídající hodnoty bude pamatovat. Hodnoty se odstraní až při opětovném stisknutí tlačítka. 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání