Menu
CHIP Speedtest

Jaký je rozdíl mezi úsporným režimem a režimem hibernace?

24.11.2015 10:44 | Pavel Trousil
Jaký je rozdíl mezi úsporným režimem a režimem hibernace?

Systém Windows nabízí uživatelům několik režimů úspory energie. Počítač může po nastavené době přejít do úsporného režimu, ale také do režimu hibernace. Jaké jsou však přesně rozdíly mezi těmito dvěma režimy, to některým uživatelům nemusí být zcela jasné. Máme pro vás tedy vysvětlení.

Jestliže počítač přejde do úsporného režimu, není kompletně vypnutý. Operační paměť RAM zůstane aktivní, počítač musí být trvale napájen a stále spotřebovává energii, i když ne tolik, jako když pracuje v normálním režimu. Můžete ho tedy nechat v tomto režimu i delší dobu – v případě, že běží na akumulátor, i po dobu několika dní. Výhodou je, že se z tohoto stavu velmi rychle probudí – prakticky okamžitě –, protože není potřeba při probuzení načítat data z pevného disku. Nicméně doporučujeme v tomto případě opatrnost: pokud v době, kdy je počítač v úsporném režimu, dojde k výpadku napájení nebo se vybije baterie, může dojít i ke ztrátě dat, která ještě nejsou uložena a zůstala v operační paměti.

Když počítač přejde do režimu hibernace, uloží se obsah paměti RAM na pevný disk. To znamená, že po jeho uložení se může vypnout i operační paměť, takže počítač pak už nic nespotřebovává a můžete ho bezpečně vypnout od zdroje napájení. Po jeho zapnutí se z pevného disku načte obsah paměti a vy můžete začít pracovat přesně v místě, kde jste skončili. Proces startu však ve srovnání s úsporným režimem trvá o něco déle, obecně je ale i tak start mnohem rychlejší, než když počítač znovu bootujete. 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání