Menu
CHIP Speedtest

Jednooké zrcadlovky - nastavení požadované hloubky ostrosti pomocí priority clony

19.10.2013 12:31 | Pavel Trousil
Jednooké zrcadlovky - nastavení požadované hloubky ostrosti pomocí priority clony

Snímky krajiny by měly být ostré v podstatě všude. Portréty na druhou stranu vypadají lépe, když mají rozostřené pozadí. Pomocí režimu „Priorita clony“ (A, nebo AV) můžete na své digitální zrcadlovce požadovaný efekt snadno nastavit. V tomto režimu se totiž manuálně nastavuje clona, a nikoli čas.

Pro dosažení maximální ostrosti a zavření clony, například při fotografování krajinky, proto nastavte vyšší clonové číslo, například „f22“. Fotoaparát sám nastaví vhodný expoziční čas. Pokud je ale snímek rozmazaný (z důvodu delšího expozičního času), použijte stativ nebo nastavte vyšší hodnotu ISO. V případě digitálních zrcadlovek se snímačem APS-C byste ale neměli použít vyšší ISO než 1 600.

zeitmodus-nahled

Pro dosažení přesného opaku, tedy získání rozostřeného pozadí, zadejte na fotoaparátu nízkou hodnotu clony, například „f5.6“, takže se clona hodně otevře. Tímto způsobem se vše, kromě zaostřeného objektu, noří do rozostřeného pozadí. Pokud by hrozilo přeexponování, bojujte s tím nastavením co nejnižší hodnoty ISO nebo zastíněním hlavního objektu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání