Menu
CHIP Speedtest

Jednotné zarovnání objektů na všech snímcích

19.04.2011 10:57 | Redakce Chip
Na jednotlivých snímcích prezentace by měly být grafiky a ostatní prvky uspořádány centricky nebo alespoň stejně. To se však pomocí pouhé myši ne vždy podaří přesně, což při předvádění působí neprofesionálně.

PowerPoint je vybaven integrovanými příkazy pro zarovnávání objektů na snímcích. Nenajdete je však v nabídce, nýbrž na panelu nástrojů »Kreslení«.
Na snímku umístěte příslušnou grafiku a označte ji. Potom v panelu kreslicích nástrojů klikněte na tlačítko »Kreslení« a otevřete položku »Uspořádat | Zarovnat | Zarovnat vybrané objekty«. Eventuálně budete muset nabídku nejprve roztáhnout pomocí dolů směřující šipky. Je-li pak aktivována volba »Zarovnat ke snímku«, budou v tomto menu uvolněny také všechny ostatní příkazy. Tak nyní můžete z panelu nástrojů postupně použít příkazy »Uspořádat | Zarovnat | Rozmístit vodorovně« a  »Uspořádat | Zarovnat | Rozmístit svisle«.
Správná kombinace jednotlivých příkazů také může označený prvek rychle umístit k okrajům nebo rohům snímku. Chcete-li například objekt exaktně umístit do levého spodního rohu, použijte postupně příkazy »Zarovnat doleva« a »Zarovnat dolů«.
Pro komplexnější požadavky na zarovnání vám panel nástrojů nabízí příkaz »Uspořádat | Zarovnat | Nastavení mřížky«. V následném dialogu musí být aktivována volba »Přichytit objety k mřížce«. Při nastavení mřížky určujete v rozevíracím poli »Mezery« vzdálenost bodů rastru. Pro obvyklé úlohy většinou stačí 0,5 nebo 1 cm. S tímto nastavením lze zpravidla spolehlivě dosáhnout rovnoměrného rozmístění. Maximální rozlišení odpovídá rozestupu 0,1 cm. V tomto případě byste ale měli rozmísťování prvků provádět ve zvětšeném náhledu, aby objekty byly skutečně vyrovnány podél téže linie mřížky. Aktivujte ještě volbu »Zobrazit mřížku« a dialog potvrďte tlačítkem »OK«. Dbejte přitom také na to, aby k vyrovnání na mřížku byla vždy použita levá a horní hranice grafického prvku.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání