Menu
CHIP Speedtest

Jemné doladění systému změnou nastavení BIOS

17.05.2012 12:33 | Redakce Chip
Uživatelé si často čtou o nastavení systému BIOS, který může změnit přístup k některým funkcím nebo rychlost systému. Počítačoví začátečníci se ale potýkají s problémem, jak se vůbec do BIOS dostat.

BIOS je zkratka pro Basic Input-Output System a jde o systém, který implementuje základní vstupně-výstupní funkce počítače. Jde o jakýsi firmware osobního počítače, který se používá při startu pro inicializaci a konfiguraci připojených hardwarových zařízení a k následnému spuštění OS. V BIOS tedy můžete aktivovat a deaktivovat jednotlivé součásti počítače a definovat jejich provozní režim. Výrobci základních desek a počítačů tedy v podstatě nikdy nestáli o to, aby se v nastavení „vrtali“ běžní uživatelé.
Protože BIOS se zabývá základními funkcemi systému, může uživatel snadno změnit nastavení tak, že operační systém (ve většině případů Windows) nemá k některým součástem přístup nebo má jen omezený přístup. Někteří výrobci pak u základních desek volí takové nastavení, které zajišťuje bezpečnější a stabilnější provoz, ale přichází se tak o výkon. V BIOS se však často setkáte s možností automatického přetaktování. To nevyžaduje od uživatele žádné velké znalosti a nepřináší téměř žádné riziko, a přitom může přinést výrazné zvýšení výkonu.
To, jak se uživatel dostane do BIOS, se liší výrobce od výrobce. Většina z nich používá BIOS nazvaný AMIBIOS od firmy American Megatrends International, nebo Award/Phoenix  BIOS. Pokud se chcete dostat do nabídky BIOS, musíte po startu počítače stisknout speciální klávesu na klávesnici, popřípadě kombinaci kláves. Tyto klávesy jsou často (ale ne vždy) na krátkou dobu zobrazeny po startu počítače. V případě, že má základní desku s AMIBIOS, musíte stisknout klávesu [Del], pokud máte Award/Phoenix, vyzkoušejte kromě [Del] ještě kombinaci kláves [CTRL] + [Alt] + [Esc] (záleží na verzi). U ještě starších verzích BIOS se můžete setkat také s kombinacemi [Ctrl] + [Alt] + [Esc], [Ctrl] + [Alt] + [S], [Ctrl] + [Alt] + [Insert] nebo [Ctrl] + [S]. U počítačů nebo notebooků Acer se pak do BIOS můžete dostat před stisk [Ctrl] + [Alt] + [Esc], [F1] nebo [F2]. U počítačů Toshiba pak musíte stisknout během zavádění klávesu [Esc], někdy ale také [F1]. Do systémového nastavení nejnovějších počítačů Dell se pak dostanete stiskem klávesy [F2].

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání