Menu
CHIP Speedtest

Kde přesně se nachází rozdíl mezi sRGB a Adobe RGB?

17.08.2015 16:16 | Pavel Trousil
Kde přesně se nachází rozdíl mezi sRGB a Adobe RGB?

Který z barevných prostorů, tedy sRGB a Adobe RGB, je lepší, to je častým tématem diskuse mezi fotografy a grafiky. 

Barevný prostor Adobe RGB byl definován firmou Adobe v roce 1998. Ve srovnání s prostorem sRGB, který vznikl za spolupráce firem Hewlett-Packard a Microsoft v roce 1996, nabízí větší množství barev, se kterými je možné pracovat a použít je. Adobe RGB zobrazuje především v zelené části spektra zřetelně více barevných nuancí.

I když Adobe RGB tvoří větší barevný prostor, nemusí to nezbytně znamenat, že se při fotografování rozhodnete právě pro něj. Většina displejů (na monitoru, televizoru, fotoaparátu) totiž stejně zvládne zobrazit pouze barevný prostor sRGB. Také většina fotografických laboratoří očekává, že přinesete soubory s barevným prostorem sRGB. Často tedy může dojít ke zkreslení, pokud jsou na displeji zobrazeny obrázky v barevném prostoru Adobe RGB.

Pokud tedy svoje fotografie většinou zobrazujete jen na displeji notebooku, na televizoru nebo je prezentujete na webu, případně si je necháváte zpracovat a vytisknout v běžném fotolabu, při použití Adobe RGB lepší kvality prostě nedosáhnete. Naopak budete riskovat, že dojde ke špatné interpretaci a zobrazení takovéhoto snímku. Fotografie v barevném prostoru Adobe RGB můžete zobrazit pouze na kompatibilních monitorech a vytisknout je na vysoce kvalitních inkoustových tiskárnách, které tento barevný prostor podporují.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání