Menu
CHIP Speedtest

Kompozice snímku - hledejte zajímavosti

22.01.2014 15:13 | Pavel Trousil
Kompozice snímku - hledejte zajímavosti

Při fotografování často nemusíte cestovat daleko, abyste našli nějaký zajímavý objekt. Většinou stačí třeba krátký výlet do přírody. Nepotřebujete víc než pěknou louku s kvetoucími rostlinami – louku, kterou jste možná dříve míjeli a nevšímali jste si jí. Dojeďte nebo dojděte na místo, vyndejte fotoaparát z tašky nebo batohu, a můžete jít na to.

Nepotřebujete v podstatě žádné profesionální vybavení ani speciální objektivy. Úplně stačí standardní zoom objektiv. Makroobjektiv by byl možná v některých situacích lepší, ale dnešní zrcadlovky nabízí dostatečné rozlišení pro to, abyste v případě potřeby snímek ořízli.

Budete-li fotografovat květiny jen tradičně shora, snímky budou nudné. Pro dobrý snímek si tedy budete muset kleknout, a pokud se chcete vyhnout bolestem za krkem, bude lepší, když si lehnete. Můžete také použít odklopný displej. Zajímavější je totiž fotografovat květiny zespoda proti nebi.

kytka

Tip: Vezměte si s sebou podložku pro ochranu oblečení před vlhkostí a špínou.

Fotografujete-li hodně blízké objekty, může mít váš fotoaparát problém se správným zaostřením. Autofokus je totiž zmatený třeba kvůli stonkům trávy v popředí nebo kvůli tomu, že se fotografovaná květina pohybuje ve větru. Pokud chcete udělat snímek zajímavější, nezaostřujte hned na první květinu v popředí a ve středu snímku. Lepší je vybrat si něco, co není přímo v centru snímku. Vyzkoušejte také různou clonu. Jako výchozí hodnotu použijte F 5.6 a experimentujte.

Jasně modrá obloha poskytne nádherný kontrast s barvami květin. Vyšší květiny jsou pro využití oblohy v pozadí zvláště vhodné. Bohužel jsou ale náchylné k tomu, pohybovat se větru, takže je obtížnější na ně zaostřit a vystihnout vhodný okamžik k pořízení snímku. Je tedy lepší vydat se fotografovat ve dnech, kdy nefouká vítr.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání