Menu
CHIP Speedtest

Kontrola aktualizací nainstalovaných programů

17.10.2010 18:15 | Redakce Chip
Zatímco Windows se o důležité aktualizace starají samočinně, u nainstalovaných programů často nevíte, zda jsou ještě skutečně v aktuálním stavu.

Mnohé programy už disponují integrovanou aktualizační funkcí – ovšem ne všechny. Kromě toho funkce často není aktivována. Chybějící aktualizace však ohrožují bezpečnost celého systému. Doporučuje se proto kontrolovat stav pomocí freewarového nástroje, jakým je například Secunia Personal Software Inspector, který najdete na http://secunia.com/vulnerability_scanning/personal/.
Pro jeho nainstalování otevřete »PSISetup.exe«, zvolte jazyk »Čeština« a spusťte Průvodce. V licenčním ujednání klikněte na »Osobní použití« a pak na »Další«. Poté můžete nástroj spustit. Po několika minutách spatříte v podobě seznamu výsledek kontroly. V něm se dozvíte, ke kterým programům chybějí aktualizace, a ve sloupci »Řešení« je rovnou k dispozici odkaz na jejich stažení. Po updatu je vhodné kontrolu případně provést znovu, aby byla příslušná položka ze seznamu odstraněna. Nástroj se integruje do systému a pak automaticky spouští kontrolu každý týden.
Přestože jsou rizika odstraněna, všechny zdroje nebezpečí jste ještě nezažehnali. Abyste proto získali podrobnou analýzu s pokyny k programům, pro něž neexistuje žádné takto jednoduché řešení, klikněte v okně programu vpravo nahoře na »Pokročilý« a dialog potvrďte tlačítkem »OK«. Potom projděte všechny položky na kartách »Nezabezpečené« a »Nepodporované«. Klikejte na jednotlivé položky, čímž získáte o příslušných programech podrobné informace. Podle situace nástroj ukáže, které aktualizace od výrobce jsou zapotřebí. Pomocí prvků zobrazených jako »Toolbox« pak podnikněte další kroky k zabránění příslušným rizikům. Zde se můžete vyptat na »Technické detaily«, prostřednictvím »Odkazy online« otevřít důležité webové stránky firmy Secunia a výrobců nebo »Otevřít složku«. »Ignorovat program« byste měli jen v případě, že se inkriminovaný soubor například nachází v záložní složce. V mnoha případech zde rovnou můžete »Stáhnout řešení«. Prostřednictvím odkazu » Komunitní fórum« se dostanete na stránky Secunia do diskusního prostředí o příslušném produktu. Zde můžete v angličtině hledat další pomoc. Zastaralý software odinstalujte, jakmile jej přestanete potřebovat.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání