Menu
CHIP Speedtest

Kontrola notebooků a stolních počítačů před nákupem a prodejem

17.05.2012 12:14 | Redakce Chip
Nákup nebo prodej staršího hardwaru vždy přináší určitá rizika. Ani když počítač nebo jeho příslušnou komponentu vyzkoušíte, nemůžete mít jistotu, že je vše v naprostém pořádku. V posledních letech si získal poměrně velkou popularitu hardware od Applu, který je však dost drahý, a dražší je tedy i ve formě již použitého zařízení. Tím spíše byste si měli ověřit jeho funkci.

Chcete-li si počítač Apple vyzkoušet, doporučujeme provést komplexní test funkčnosti včetně kontroly vnějšího vzhledu (displeje, spínačů, konektorů, krytu). Apple pro zmíněný test poskytuje nástroj, který se jmenuje AHT (Apple Hardware Test). Nainstalován je už na všech novějších počítačích Mac (platforma Intel). V případě starších počítačů je nástroj AHT k dispozici na instalačním DVD, které se k nim dodává. Můžete si jej tedy dodatečně nainstalovat a po restartu systému jej vyvolat. Během bootovacího procesu stiskněte tlačítko [D]. Po jeho spuštění si můžete vybrat, zda se má provést pouze rychlá kontrola, nebo komplexní kontrola – počítejte ale s tím, že ta trvá i déle než hodinu. Přesto vám doporučujeme provést dlouhodobý test. Při něm se totiž zahřejí na provozní teplotu všechny součástky a projeví se tak třeba závady, na které byste jinak nepřišli. Kromě toho se během testu důkladně prověří paměťové moduly. Přestože tento test zabere dost času, vyplatí se. Před spuštěním testu se ujistěte, zda je Macbook připojen k elektrické zásuvce – jinak se mohou zobrazovat nepodložené chybové zprávy.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání