Menu
CHIP Speedtest

Kopírování všech souborů s výjimkou jednoho typu

18.04.2011 07:26 | Redakce Chip
Z příkazového řádku nebo ze skriptu byste chtěli vyvolat zkopírování všech souborů dané složky – kromě souborů určitého typu.

Běžné kopírovací příkazy se pomocí zástupných znaků jako ve výrazu »*.tif« dají velmi snadno omezit na určitý typ souboru. Pokud však potřebujete určitý souborový typ z kopírované množiny vyloučit, museli byste znát všechny v ní zbývající typy a ty zkopírovat jednotlivě, anebo zkopírovat všechny soubory a pak z cílového umístění ty nežádoucí odstranit. Zatímco při první variantě řešení musíte explicitně zadávat všechny typy, druhá metoda je zase neefektivní. Oba problémy obejdete kopírovacím příkazem, který určitý souborový typ vynechá. Umožňuje to nástroj robocopy, obsažený ve Vistě i ve Windows 7. Nástroj k tomu využívá filtr »/xf«, za nímž následuje označení souborového typu, který má být z přenosu vyloučen. Jestliže například v nějaké obrazové složce máte vedle různých JPG a GIF souborů také zpracované TIF obrázky, ale tyto velké soubory kopírovat nechcete, použijte příkaz jako

robocopy /xf *.tif

Za filtrem /xf můžete uvést a tím z kopírování vyloučit i více souborových typů oddělených mezerou.
Upozornění: Nástroj robocopy funguje i pod Windows XP. Můžete si jej do počítače zkopírovat z Windows Server 2003 Ressource Kitu a pak ihned používat. Microsoft jej bezplatně poskytuje na adrese www.microsoft.com/downloads. Tam hledejte »Windows Server 2003 Resource Kit Tools«.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání