Menu
CHIP Speedtest

Možnost obnovy dat z nefunkčního USB flash disku

21.02.2012 14:53 | Redakce Chip
Možnost obnovy dat z nefunkčního USB flash disku

Tento tip by vám mohl pomoct v situaci, kdy vám přestane fungovat váš USB flash disk a máte na něm uložena důležitá data. To se bohužel stává docela často. Přestože je váš počítač funkční, máte nainstalované potřebné ovladače a systém Windows je také v pořádku, připojený USB flash disk se nezobrazí. Nejprve vyzkoušejte flash disk v jiném funkčním počítači. Pokud se neohlásí, i tak existují možnosti, jak flash disk znovu zprovoznit a obnovit na něm uložená data.

Postupujte takto. Z USB flash disku opatrně odstraňte kryt (většinou plastový). Vezměte lepicí pásku a co nejpevněji ji omotejte kolem paměťového čipu, aby se co nejtěsněji přitlačil k desce. Uvolnění paměťového čipu totiž bývá nejčastějším důvodem nefunkčnosti USB flash disku. Poté USB flash disk vyzkoušejte a v případě úspěchu rychle zkopírujte všechna data.
Pokud tato metoda nezabere, máte ještě poslední šanci na obnovu dat – počítejte ale s tím, že jde o poměrně radikální metodu, při které můžete o všechna data i nenávratně přijít. Použijte ji tedy jen v případě, kdy už nemáte co ztratit a zbývá jen naděje. Kryt USB flash disku už máte odstraněný. Předehřejte troubu na teplotu cca 200 °C. Po vyhřátí do ní cca na pět minut vložte flash disk. Děláte to proto, že při této teplotě by mělo dojít k obnově uvolněných spojů.
Pokud je na USB flash disku pouze jeden paměťový čip, umístěte disk tak, aby byl čip nahoře. Plastová část u USB konektoru by měla toto krátkodobé zahřátí vydržet a případné mírné poškození by nemělo vadit. Po pěti minutách vypněte troubu, otevřete její dvířka a nechte USB flash disk vychladnout. Před vychladnutím s ním nemanipulujte. K vychladnutí by mělo dojít asi po třiceti minutách. Potom můžete vyzkoušet, zda jste byli úspěšní.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání