Menu
CHIP Speedtest

Náhled dokumentů přímo v browseru i bez doplňku

17.02.2011 10:26 | Redakce Chip
Na internetu občas narážíte na PDF nebo Office dokumenty, které prohlížeč neumí přímo zobrazit. Rádi byste se na ně zběžně podívali, ale nechce se vám je kvůli tomu stahovat do PC.

Google Viewer zobrazuje dokumenty i bez plug inů přímo v browseru. Je to užitečné například v případě, že v notebooku není nainstalován Adobe Reader.
Prohlížeč můžete spustit několika metodami. Při první otevřete http://docs.google.com/viewer, do vstupního pole zadejte webovou adresu obsahující dotyčný dokument a klikněte na »Generovat odkaz«. Jakmile pak dole kliknete na »click here«, Viewer otevře dokument v Google Dokumenty. Zde jsou k dispozici obvyklé nástroje a funkce. Dokument můžete tisknout, v účtu Googlu on-line uložit nebo stáhnout. Navíc jsou generovány přímé odkazy, které můžete posílat e-mailem nebo integrovat do webové stránky. Jinou možností je zřetězit volání

http://docs.google.com/gview?url=

s kompletní webovou adresou příslušného dokumentu. Tato cesta ovšem trochu více zaměstná vaše prsty.
Pohodlný je vlastní „bookmarklet“ (aktivní záložka), který odkaz pomocí javaskriptu samočinně rozšíří o vyvolání Google Vieweru. Chcete-li si jej zřídit, otevřete záložky (oblíbené položky), ve Firefoxu například klávesovou kombinací [Ctfl]+[B]. Potom pravým tlačítkem myši klikněte na požadované místo v adresářové struktuře a v místní nabídce zvolte příkaz »Nová záložka«. Jako název zvolte výstižný text, třeba »Prohlížení PDF v Googlu«, a klikněte do pole »Adresa«. Zde musí být zadán kompletní javaskriptový kód bez zalomení řádků nebo mezer. Použijte například následující příkaz:

javascript:var%20link,l=0;while(link=document.links[l++]){ if(link.href.toLowerCase().indexOf(".pdf")!=-1||link.href.toLowerCase().indexOf(".ppt")!=-1||link.href.
toLowerCase().indexOf(".doc")!=-1||link.href.toLowerCase().indexOf(".xls")!=-1&&link.href.indexOf("javascript")==-1&&link.href.indexOf("file:")==-1){ var%20newString="http://
docs.google.com/viewer?url="+link.href;link.href=newString;}};void(null);

Tlačítkem »Přidat« novou záložku zařadíte. Skript na webové stránce kontroluje typy souborů. Najde-li například »pdf«, »ppt«, »doc« nebo »xls«, doplní jím předpřipravené volání Google Vieweru. Souborové typy ve skriptu můžete sami přizpůsobit nebo i doplnit.
Pro použití otevřete požadovanou webovou stránku a vyvolejte javaskriptový bookmarklet, aby se přizpůsobily všechny odkazy. Potom můžete přejít na odkaz stránky, abyste si dokument prohlédli pomocí Googlu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání