Menu
CHIP Speedtest

Nápady na zmenšování souborů

16.01.2012 08:36 | Redakce Chip
Při týmovém zpracování si často posíláte rozsáhlé excelovské sešity e mailem. Velikost souboru přitom brzdí práci, nebo dokonce u mnohých poskytovatelů přenos přímo znemožňuje.

Jestliže tabulku Excelu pravidelně zpracováváte po delší dobu, její velikost z různých důvodů narůstá. Abyste soubor zmenšili, odstraňte už nepotřebné požírače místa, jako jsou grafiky a diagramy. To samé platí i pro obrázek na pozadí, který Excel samostatně ukládá pro každou tabulku. Pak soubor uložte pod novým názvem, zavřete jej a znovu otevřete. Excel sice neukládá žádné informace pro zpětné kroky, optimalizuje však ukládání použitých vzorců. Metoda manuálního kopírování listů a obsahů do nového sešitu sice zmenší velikost souboru, přitom se však také ztratí mnoho informací například o nastaveních pro VBA, soubor a sdílení i různé vlastnosti, které případně bylo nutné rovněž zkopírovat.
Hlavní příčinou vzniku neobvykle dlouhých souborů je často příliš mnoho různých formátů pro jednotlivé buňky a zbytečně dlouhé oblasti buněk, pro něž musí být ukládány formátovací informace. Na každém listu proto použitou oblast zkontrolujte a přebytečné buňky odstraňte. Za tím účelem stiskněte klávesovou kombinaci [Ctrl]+[End], čímž skočíte na konec použité oblasti. Odtud postupně označte všechny řádky a sloupce, které mimo oblast tabulky už nejsou zapotřebí. Ty pak vymažte příkazem »Odstranit | Odstranit buňky« nebo klávesovou kombinací [Ctrl]+[–]. Klávesa [Del] naproti tomu odstraňuje jenom obsažené hodnoty, nikoli formáty. Úspěch poznáte teprve po příštím otevření souboru.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání