Menu
CHIP Speedtest

Nastavení Wi-Fi sítě pro hosty

17.01.2014 19:17 | Karel Kovar
Nastavení Wi-Fi sítě pro hosty

Pokud máte doma pro připojení k internetu vybudovanou Wi-Fi síť a zároveň chcete návštěvě umožnit přístup k internetu, nemusíte jí prozrazovat vlastní heslo.

Z hlediska bezpečnosti by pak totiž bylo vhodné po odchodu návštěvy heslo změnit. Naštěstí existuje řešení tohoto problému. Některé routery nabízí režim pro návštěvy (guest mode), který umožňuje dočasně připojit k internetu zařízení i bez hesla.

Pro nastavení zadejte adresu routeru v prohlížeči, například »http://192.168.0.1«, a přihlaste se s heslem správce. Následující příkazy se liší v závislosti na modelu, většinou je struktura nabídek podobná. Například v případě routeru D-Link klikněte v horní oblasti okna na »Advanced« a v dalším menu na levé straně vyberte možnost »Guest Zone« a zde aktivujte volbu » Allow Guest Zone«. Zde je také obvykle možné pomocí příkazu »New Schedule« nastavit plán, který určuje časové období, kdy může být „host“ připojen. To se může hodit například tehdy, pokud se svými přáteli pořádáte pravidelné „akce“ a nechce se vám pokaždé nastavovat parametry připojení. V rámci nastavení je také nutná změna označení názvu sítě (SSID) v sekci »Wireless Network Name«, která by měla nově vzniklou síť pro hosty odlišit od vaší vlastní sítě.

Za zmínku také stojí volba »Enable Routing between Zones«, která určuje, zda je povolena výměna údajů mezi sítěmi a zda mohou mít hosté také přístup k vaší síti. Pokud je tato možnost deaktivována, mají hosté přístup pouze k internetu.

Poslední důležitou volbou je nastavení úrovně zabezpečení, které najdete v sekci »Security Mode«. Je možné nastavit zcela otevřenou síť (bez šifrování), ale to lze doporučit, jen pokud bydlíte na samotě daleko od ostatních domů. Ve většině případů doporučujeme aktivovat alespoň základní šifrování »WPA«. Poté je ještě nutné zadat »Pre – Shared Key«, ale na rozdíl od složitého klíče pro vlastní síť je zde možné zadat jednodušší heslo. Všechna nastavení je nutné uložit kliknutím na »Save settings«, a pak už si jen můžete užívat internet se svými hosty.

2014-2-trik5-nahled

Vytvoření sítě pro hosty

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání