Menu
CHIP Speedtest

Nejlepší nástroje pro odhalení, zda bylo s fotografií manipulováno

02.05.2015 14:13 | Pavel Trousil
Nejlepší nástroje pro odhalení, zda bylo s fotografií manipulováno

Jak lze poznat, jestli jde o reálnou fotografii, nebo o snímek, který byl dodatečně upravován a bylo s ním manipulováno?

izitru-nahled

Jde to pomocí selektivní analýzy snímku. Jednoduché padělky odhalíte celkem snadno, když si snímek na podezřelých místech zvětšíte v nějakém grafickém editoru nebo i třeba v Prohlížeči fotografií ve Windows. Přibližte si konkrétní místo snímku a sledujte přechody. Pokud nejde o profesionální práci, odhalíte například ostřejší přechod v místech, kde byla namontována hlava na jiné tělo. Dokonce i některé nepravidelnosti v barvě a textuře mohou být výsledkem následných úprav. Pokud jsou části fotografie rozmazané nebo podivně čtverečkované, pak to většinou znamená, že byly později upravovány.

U upravované fotografie jsou okraje přechodů většinou rozmazané, což způsobuje rozostření. Indikací manipulace jsou i abnormality v barvě. Jestliže zbarvení najednou přejde do úplně jiného tónu, určitě se s něčím hýbalo. Všímejte si i stínů a jejich změn, pokud jsou na snímku přítomny. Změnit objekty, které vrhají stín, je totiž nesmírně složité. Profesionálně provedené padělky pak můžete zkusit odhalit pomocí nástroje na webových stránkách www.izitru.com. Můžete zde nechat snímek bezplatně prověřit pomocí šesti různých algoritmů pro zpracování snímků. Stačí fotografii nahrát na webovou stránku, a po několika sekundách dostanete výsledek.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání