Menu
CHIP Speedtest

Nejprve obsah, potom styl

18.04.2011 07:32 | Redakce Chip
Slova jako »kreativita«, »integrovat« apod. působí zejména v dlouhých textech rušivě, poněvadž se hůře čtou nebo nemají jasný význam. Na druhé straně se chcete při psaní plně věnovat popisované problematice a neplýtvat myšlenkami na úvahy, která slova byste raději neměli používat.

Pomocí funkce »Automatické opravy« můžete v textovém editoru určitá slova automaticky nahrazovat synonymy nebo je nechat nápadně označit pro pozdější korektury.
Chcete-li tak učinit, ve Wordu 2007 klikněte na tlačítko Office a zvolte »Možnosti aplikace Word«. Ve verzi 2010 použijte v pásu karet na kartě »Soubor« odkaz »Možnosti«. Nyní v obou verzích v levé části dialogu »Možnosti aplikace Word« přejděte na odkaz »Kontrola pravopisu a mluvnice« a pak v pravé části na »Možnosti automatických oprav«. Ve starších verzích Wordu otevřete příkaz nabídky »Nástroje | Možnosti automatických oprav«. Všechny popsané cesty otevřou dialog »Automatické opravy«. Na stejnojmenné kartě definujte slova, která má Word nahrazovat.
Za tím účelem vložte nevhodné slovo do pole »Nahrazovat:« a požadovanou formulaci do pole »Za:«. Klikněte na »Přidat«. Přitom je důležité, aby náhrady byly definovány pro všechny možné tvary nahrazovaného slova, tedy například »slučovat« pro »integrovat«, »slučuje« pro »integruje« atd.
Má-li Word nevhodná slova nahrazovat hned při jejich vkládání, zaškrtněte volbu »Nahrazovat text během psaní«. Alternativně může Word nevhodné slovo opatřit snadno viditelným označením, například otazníkem ve dvojitých závorkách za slovem, tedy »integrovat ((?))«.
Až dokument „nanečisto“ dopíšete, hledejte v něm řetězec »((?))«, abyste tak vypátrali nevhodná slova. Použijte k tomu v pásu karet na kartě »Start« odkaz »Hledat«.
Abyste po dokončení zpracování dokumentu odstranili všechna dosud eventuálně existující označení, otevřete dialog »Najít a nahradit«, aktivujte kartu »Nahradit« a do pole »Najít:« vložte řetězec »((?))«; pole »Nahradit za:« zůstane prázdné. Nakonec klikněte na »Nahradit vše«.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání