Menu
CHIP Speedtest

Nové přiřazení ikon souborovým typům

13.04.2011 06:10 | Redakce Chip
Počínaje Vistou chybí v Možnostech složky v Průzkumníku karta »Typy souborů«. To ztěžuje správu datových typů, například možnost změnit při instalacích programů automaticky přiřazené ikony.

Ikonu přiřazenou nějakému typu souboru můžete manuálně změnit. Je to však pracné a vyžaduje to zásah do systémového registru. Komfortněji se této úlohy zhostíte pomocí freewarového nástroje Default Programs Editor (ke stažení na Chip DVD). Předpokladem použití je však nainstalovaný .NET-Framework od verze 3.5. Ve Windows 7 je obsažen standardně, jinak jej najdete na adrese www.microsoft.com/net.
Po rozbalení ZIP archivu je soubor »Default Programs Editor.exe« bez další instalace ihned připraven ke spuštění dvojitým kliknutím. V úvodním dialogu klikněte na »File Type Settings« a poté na »Icon«. V seznamu vyhledejte daný typ souboru. Většinou to jde rychleji, jestliže do výše umístěného hledacího pole zadáte část názvu souborového typu nebo přímo příponu souboru. Pak příslušnou položku označte a klikněte na »Next«.
Následující dialog zobrazí aktuálně přiřazenou ikonu a její původ. Abyste ji změnili, klikněte na »Browse«. V systémovém dialogu »Other icon« vyberte vhodný symbol ze seznamu nebo nejprve stanovte jako zdroj pro výběr jiný soubor typu DLL, EXE nebo ICO. Svou volbu potvrďte tlačítkem »OK«. Mnoho ikon najdete například v souborech »imageres.dll« a »shell32.dll«. Kliknutím na »Save Icon« převezmete změnu přímo do systémového registru. Chcete-li si přiřazení zazálohovat pro pozdější rekonstrukci nebo přenos do jiného počítače, klikněte na šipku vedle »Save Icon« a na »Save to .reg file«. Zadejte vhodný název zálohy a klikněte na »Save«.
Upozornění: S tímto nástrojem můžete kromě souborových ikon podobným způsobem konfigurovat také zobrazované popisy (»Description«) i definované položky kontextových nabídek (»Context Menu«) pro každý typ souboru. Kromě toho se pod »Default Programs Setting« dá interaktivně zpracovat přiřazení programů k souborovým typům. Abyste měli k nástroji rychlý přístup i později, dole v úvodním dialogu klikněte na symbol ozubeného kola a v následném dialogu na tlačítko »Install to Control Panel«. Později pak program najdete v Ovládacích panelech v rubrice »Systém a zabezpečení«.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání