Menu
CHIP Speedtest

Obtěžující klávesa Caps Lock

26.09.2011 10:30 | Redakce Chip
Protože se při psaní raději díváte na svoje prsty než na monitor počítače, často zjistíte, že jste omylem stiskli klávesu Caps Lock. Opravy špatně napsaného textu pak zdržují.

Kolikrát se vám to už stalo? Věnujete pozornost klávesám, pomocí kterých píšete text, a když se pak podíváte na obrazovku, VIDÍTE, ŽE JSTE NECHTĚNĚ ZMÁČKLI KLÁVESU CAPS LOCK A UŽ DLOUHO PÍŠETE VELKÝMI PÍSMENY. Celou pasáž tedy smažete a začnete pěkně znovu – otrava! Naštěstí ve většině textových editorů existuje klávesová zkratka která změní písmo zpět (ve Wordu je to například "CTRL + F3").

Někteří radikálnější uživatelé to řeší tak, že klávesu Caps Lock z klávesnice odstraní (kolikrát ji opravdu potřebujete?). Hráči počítačových her se zase takto zbavují klávesy Windows. Existuje však i méně radikální a přitom elegantní řešení této situace. Pomocí změny v registrech můžete jednotlivým klávesám přiřadit funkci podle potřeby.
Za tímto účelem se ani nemusíte ponořit hluboko do registrů Windows a začít editovat v ASCII. Šikovní programátoři totiž vyvinuli nástroj, který tuto činnosti zjednodušuje. Jedná se o nástroj SharpKeys od vývojáře RandyRants (http://www.randyrants.com/sharpkeys). Tento malý freewarový nástroj (má 22 KB) přiřadí klávesám novou funkci. Po spuštění programu se objeví dva seznamy kláves a jejich změn (zpočátku jsou prázdné). Po stisku „Add“ přidáte nové změny a objeví se dlouhé seznamy – na prvním jsou jednotlivé klávesy, na druhém jednotlivé funkce, které jim můžete přiřadit. Nemusíte hledat v seznamu – stačí, když kliknete na tlačítko „Type key“ a poté stisknete požadovanou klávesu, které chcete přiřadit novou funkci. Tu vyhledáte stejně snadno.
Takto lehce přiřadíte klávesám funkce, které chcete. Po restartu počítače se tyto změny permanentně projeví. Změna je zaznamenána v registrech, takže se samozřejmě projeví až po startu Windows. Například v BIOS, nebo pokud máte na disku i jiný systém, se klávesy chovají standardně.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání