Menu
CHIP Speedtest

Odbrzdění browseru a odstranění problému s doplňkem

17.02.2011 10:24 | Redakce Chip
Po aktualizaci na verzi 3.6.4 se prohlížeč znatelně zpomalil. Když program „zamrzne“, po vynuceném stopu přijde chybová zpráva od »plugin container.exe«.

Aktualizace na Firefox 3.6.4 odsouvá některé důležité a kritické doplňky jako Flash nebo QuickTime z browseru do separátního procesu »plugin container.exe«. Má to přispět ke stabilitě Firefoxu, neboť proces browseru pak i v případě havárie doplňku zůstane schopný běhu. To zní teoreticky docela dobře, v praxi to však ještě nefunguje bez problémů. Odsunutí procesů navíc zřetelně zpomaluje počítač.
Je-li toto nové rozdělení aktivní, ve Správci úloh se objeví další proces »plugin container.exe«. Pokud je zatížení CPU velmi vysoké, zřejmě v některém z doplňků dochází k problémům. V takovém případě se ve Správci úloh pokuste kontextovým příkazem »Ukončit proces« tyto doplňky zastavit, aniž by to ukončilo Firefox.
Kdyby se problémy vyskytovaly častěji nebo se počítač hodně zpomalil, nejprve oddělení procesů zase kompletně vypněte. Pak se prohlížeč začne chovat přesně jako předchozí verze. Do adresního řádku proto napište »about:config« a stiskněte [Enter]. Následné varování potvrďte tlačítkem »Budu opatrný, slibuji!«. V rozšířené konfiguraci zadejte do pole »Filtr« pojem »dom.ipc.plugins.enabled«. Nyní postupně dvojitě klikněte na čtyři nalezené položky »dom.ipc.plugins.enabled.npctrl.dll«, »dom.ipc.plugins.enabled.npqtplugin.dll«, »dom.ipc.plugins.enabled.npswf32.dll« a »dom.ipc.plugins.enabled.nptest.dll«, čímž jejich pravdivostní hodnotu změníte na »false«. Tyto položky řídí oddělení procesů pro čtyři důležité doplňky Microsoft Silverlight, Apple QuickTime, Adobe Flash a NPAPI-Test-Plug-in. Všechny ostatní doplňky zatím tak jako tak zůstanou integrovány v procesu Firefoxu, dokud je první položka »dom.ipc.plugins.enabled« nastavena na »false«. Na závěr Firefox restartujte.
Upozornění: Po příští aktualizaci verze byste měli tato nastavení znovu zkontrolovat a oddělení procesů pokud možno aktivovat, abyste napříště už mohli profitovat z nové ochrany proti pádům – za předpokladu, že už žádné problémy nebude působit.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání