Menu
CHIP Speedtest

Odhalení příčiny pádů aplikací

24.12.2015 20:04 | Karel Kovar
Odhalení příčiny pádů aplikací

Padají vám ve Windows často některé aplikace? Není nic jednoduššího než odhalit příčinu těchto pádů.

Už ve Windows XP je součástí systému komponenta s názvem Windows Error Reporting, která ukládá informace o pádech aplikací a odesílá je Microsoftu. Tam by je měli analyzovat a později vám nabídnout řešení problému. Jak to ve skutečnosti „funguje“, určitě víte, a tak uživateli obvykle nezbývá než problém vyřešit vlastními silami.

Jak lze tedy analyzovat informace, které jsou vygenerovány při pádu aplikace? U starších Windows XP byl ukládán automaticky tzv. memory dump, obsahující část výpisu z paměti, která se týkala pádu aplikace a který nebylo snadné analyzovat. U novějších verzí Windows je situace jednodušší: již od verze Vista Windows vytváří pouze „výtah“ informací, které jsou ukládány do souborů s příponou ».wer«. Ty lze snadno najít pomocí vyhledávání, nejčastěji je ale najdete v těchto umístěních:

C:UsersAllUsersMicrosoftWindowsWER   
C:UsersAdministratorAppDataLocalMicrosoftWindowsWER   
C:Users%username%AppDataLocalMicrosoftWindowsWER

Obsah těchto souborů si lze snadno prohlédnout například pomocí Poznámkového bloku a zkušený uživatel z něj snadno pozná příčinu pádu. Pro rozsáhlejší analýzy ale doporučujeme použít nástroj NirSoft AppCrashView (www.nirsoft.net/utils/app_crash_view.html).

Tip: Na webu Microsoftu najdete podrobný návod, jak výpisy z paměti analyzovat (http://jdem.cz/btthm3).

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání