Menu
CHIP Speedtest

Odhalení skutečných, za „junctions“ skrytých složek

20.05.2011 08:42 | Redakce Chip
Počínaje Vistou jsou v operačním systému určité složky z důvodů kompatibility sice obsaženy, ale přes tzv. »junctions« odkazují na jiné skutečné složky. To ovšem zmate vlastnoručně napsané skripty a dávkové soubory.

Prominentním příkladem junctions je – od Visty dále – složka programů: ačkoliv Průzkumník zobrazuje složku »Všechny programy«, Windows ukládají aplikace ve skutečnosti do adresáře »Program Files«. Pokus o přímý přístup k takto přesměrovaným datům (Windows je ukážou, pokud v Možnostech složky povolíte zobrazení systémových souborů) končí chybovou zprávou. A je tu ještě jeden kámen úrazu: ve skriptech nebo dávkových souborech musíte používat pravé názvy složek, jinak se po spuštění „zakousnou“.
Zde může pomoci freewarový nástroj NTFSLinksView, který vám všechna v systému aktivní přesměrování vypíše. Program si stáhněte z webu www.nirsoft.net/utils/ntfs_links_view.html a rozbalte jej. Nástroj »nftslinksview.exe« je ihned schopen činnosti.
Po spuštění program vypíše všechna aktivní přesměrování ve složce vašeho uživatelského profilu. Ve sloupci »Target Path« zobrazí platnou skutečnou složku, na kterou poukazuje „junction“ ve sloupci »Full Path«. Klikněte pravým tlačítkem myši na zvolenou položku a v místní nabídce zvolte příkaz »Open Target Path«, čímž cílovou složku otevřete v Průzkumníku.
Pro překontrolování jiných adresářů zadejte do vstupního pole složku, například »C:«, a klikněte na »Go«. Klávesovou kombinací [Ctrl]+[A] můžete označit všechny položky a pak je příkazem »File | Save selected items« uložit do textového souboru.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání