Menu
CHIP Speedtest

Odstranění černých okrajů nebo přílišného rozostření obrazu

13.06.2012 13:30 | Redakce Chip
Majitelé osobního počítače nebo notebooku s grafickou kartou od AMD, kteří ho připojují k televizoru nebo monitoru přes HDMI rozhraní, mohou mít problém. Kromě skutečného obrazu se totiž zobrazí i nevzhledné černé ohraničení.

V některých případech zase sice obraz zabere celou plochu, ale vypadá podivně rozmazaně. Grafická karta přitom podporuje nativní rozlišení zařízení a nastavení ovladače se zdá v pořádku. Problém spočívá v automatickém mechanismu řadiče: grafická karta a její řadič zjistí, že byl pomocí HDMI nebo DVI připojen televizor (funkce DVI-handshake). Ovladač pak samostatně o několik procent sníží rozlišení počítače, což je praktické v případě televizoru s klasickou CRT obrazovkou, nicméně u televizorů s plochou obrazovkou to samozřejmě vede k zobrazení černých okrajů. Některé televizory jsou pak schopné zobrazení okraje odhalit a „roztáhnou“ automaticky obraz až do okrajů panelu. Výsledkem je sice obraz bez černých okrajů, ale zdeformovaný a rozmazaný kvůli zmenšení a následnému zvětšení. V případě, že jste odhalili jeden z těchto příznaků, přejděte do nabídky ovladače grafické karty AMD a nastavte „Scaling Option“ na „0 %“ u „Underscan“ a „Overscan“. Pokud po změně černý okraj stále zůstává, můžete mít špatně nastavený televizor.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání