Menu
CHIP Speedtest

Odstranění nepotřebných souborů podle jejich stáří

07.12.2010 18:53 | Redakce Chip
Určitá data a dočasné soubory mají Windows v závislosti na jejich stáří samočinně vymazat. Hledací funkce sice nabízí speciální volby, ovšem vyhledání a výmaz musíte provést manuálně.

Tuto úlohu můžete svěřit speciálnímu skriptu. V něm použijte program příkazového řádku »forfiles.exe«, který umožňuje zpracování souborů na základě jejich stáří. Nejprve otevřete příkazový řádek tak, že do vstupního pole nabídky Start napíšete »cmd« a stisknete [Enter]. Příkaz »forfiles /?« vám zpřístupní nápovědu k nástroji. Spouštěcí přepínače mají následující významy: parametr »-p« připojí hledací cestu, »-d« datumový filtr a »-m« vyhledávací vzorek. Parametr »-s« stanoví, zda hledání má zahrnout také všechny podsložky. Bez udání cesty se za základ považuje aktuální složka.
Datumový filtr používejte s přímo zadaným datem ve formě »DD.MM.RRRR«, přičemž předřazený znak plus volí novější soubory a znak minus všechny soubory před zadaným termínem, alternativně můžete pro výběr souborů starších než určitý počet dnů použít časový údaj ve tvaru »-DD«. Chcete-li například ve složce »E:Data« najít všechny soubory Excelu, které byly naposled změněny po 23. 4. 2010, bude příkaz znít

forfiles -p E:Data -m *.xls -d +23.4.2010

Na základě příkazu

forfiles -p C:Temp -s -m *.jpg -d -10

odstraní Windows v dočasné složce všechny JPG soubory, které jsou starší než deset dní. A konečně můžete příkazu forfiles s parametrem »-c« předat ještě další příkaz, který bude aplikován na soubory výsledků vyhledávání, například

-c cmd /c echo @FILE

Tento příkaz vypíše v příkazovém řádku všechny nalezené soubory. Jako další proměnné pro výstup můžete použít »@EXT«, »@PATH« nebo »@FSIZE«. Ty zobrazí příponu, kompletní cestu nebo velikost souboru. Příkaz pro odstranění starších souborů ze složky »E:Data« by tedy mohl vypadat například takto:

forfiles -p E:Data -m *.jpg -s |d -14 -c cmd
/c del @FILE

Své potřebnými parametry opatřené příkazy můžete zkopírovat do textového souboru a například pod názvem »Kill_old.bat« uložit na plochu jako spustitelný dávkový soubor. Tak si k nim zajistíte rychlý přístup.
Upozornění: Příkaz si nejprve otestujte tak, že »del« nahradíte »echo«, čímž zkontrolujete výstup skriptu. Jinak byste, zejména při rekurzivním zpracování, mohli omylem vymazat příliš mnoho souborů.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání