Menu
CHIP Speedtest

Odstranění otravných oken

27.05.2011 07:14 | Redakce Chip
Používáte určitý freewarový program, jako například Avira Antivir, ale rozčilují vás vyskakovací pop-up okna s reklamou. Ukážeme vám, jak se automaticky otevíraných oken zbavit.

Okna odstraníte pomocí skriptu. Pro tento účel zvolte programovací jazyk AutoIt, který vám zjednoduší práci a který můžete použít bez předchozích znalostí. Připomíná starý dobrý jazyk Basic a navíc je to stoprocentní freeware. AutoIt byl vyvinut pro automatizaci práce s rozhraním systému Windows. Pomocí kombinací simulované klávesnice, pohybů myší a klikání a manipulace s okny se mohou úkoly automatizovat. Jiné programovací jazyky byste v tomto případě použili jen obtížně a s nevyhovující stabilitou a spolehlivostí.
AutoIt byl původně vyvinut pro situace „PC rollout“, a v takovém případě musí být nakonfigurován na mnoha počítačích stejně. AutoIt může odstranit soubory Windows a DOS, simulovat klávesnici, pohyby myší a stisky tlačítek, posunovat a měnit okna (například jejich velikost) a pak dále s nimi manipulovat, přímo integrovat ovládací prvky do oken (čtení, pohyb, deaktivace textu), pracovat se schránkou (clipboard) pro umožnění vymazání nebo vložení textu. Kromě toho pracuje AutoIt s registrem Windows.

Názorný příklad pro začátek

V tomto profesionálním tipu si ukážeme, jak zajistit automatické zavírání reklamního okna (v tomto případě u programu Avira Antivir). Pomocí tohoto tipu ale můžete zavírat každé okno ještě před tím, než se objeví na obrazovce. Současně se seznámíte s programem AutoIt a získáte přístup ke skriptovacímu programovacímu jazyku. Ten nabízí v podstatě nekonečné možnosti a pomůže vám v budoucnu vyřešit mnoho problémů s PC.

1.    Stažení a instalace
AutoIt: Stáhněte si aktuální verzi programu AutoIt z internetu (www.autoitscript.com). Nejlepší pro vás bude plná instalace. Tím totiž do počítače dostanete všechny komponenty, které bude potřebovat. Nainstalujte tedy AutoIt.

2.    Identifikace okna
Info: Pod „Všechny programy | AutoIt“ najdete nástroj  „AutoIt Windows Info“. Spusťte tento nástroj a přesuňte myší zaměřovací kříž „Finder Tool“ do horní části okna, kterého se chcete zbavit. Potom otevřete okno „Windows Info“ se všemi detaily. Dvojitě klikněte na řádek „Title“, abyste dostali přesný název okna do schránky.

3.    Skriptovací kód: „Údržba a zavření“
Program: Nyní nastal čas na programování. Otevřete okno AutoIt skript (SciTE Skript Editor) a zadejte kód tak, jak je to znázorněno na obrázku. V prvním řádku definujte proměnnou „Titel“ a přiřaďte k ní získaný název okna. Ve druhém řádku instruujte AutoIt, aby vyčkal na okno Avira. Ve třetím řádku kódu se nachází příkaz k zavření okna.

4.    Programujeme dále
Elegantní varianta: Pokud by se vykonal skript z kroku 3, zavřením okna by došlo i k ukončení programu. Pokud by však Avira Antivir po čase znovu vyvolal okno, už by se nic nestalo. To je také důvod, proč se musí kód předělat, aby program fungoval ve smyčce a zavřel okno i v dalších případech.

5.    Uložení skriptu
Šikovný název: Svůj projekt musíte samozřejmě uložit! Pro uložení použijte nějaké chytlavé jméno, abyste ho snadno našli. Nazvěte ho tedy například „Tlumič antiviru“.

6.    Testování programu
Poslední kontrola: Nyní může svůj malý prográmek vyzkoušet. Stiskněte tlačítko F5 a zkontrolujte, zda se okno antiviru skutečně uzavře – pokud jste program správně opsali, vše by mělo fungovat bez problémů.

7.    Kompilace
Vytvoření EXE souboru: Abyste získali skutečně spustitelný program, musíte skript zkompilovat a vytvořit z něho EXE soubor. Pro tyto účely použijte příkaz „Compile“ z nabídky „Tools“ nebo stiskněte CTRL+F7.

8.    Zařaďte EXE do nabídky „Po spuštění“
Buďte připraveni: Umístěte zástupce svého nově vytvořeného programu do složky „Po spuštění“ v nabídce Start. Soubor můžete samozřejmě umístit přímo sem. Poté, co ho tam zařadíte, se váš „Tlumič antiviru“ spustí po každém startu počítače a bude sledovat vše, co se na desktopu děje. Ověřte si v „Ovládacích panelech“, že váš nástroj způsobí vytížení procesoru jen v rozmezí 0–1 procento.

31. USB zařízení
Infikované USB zařízení už nelze v počítači rozpoznat.
Jeden den jste si ze svého USB flash disku přesunuli nějaká data do svého počítače, a druhý den už není váš počítač schopen připojený USB flash disk rozpoznat. Nicméně na jiném počítači USB paměť bez problémů funguje.


TIP: Systém Windows si vytváří rozsáhlý soubor nazvaný „INFCACHE.1“ o známých ovladačích všech zařízení připojených do systému. Najdete ho v adresáři „%systemroot%/inf“. Windows 7 si ho ukládají do adresáře „C:WindowsSystem32 DriverStore“. Soubor INFCACHE.1 obsahuje mimo jiné informace o ovladačích USB flash disků. Soubor infcache je však něco víc než jen kolekce pracovních kopií ovladačů pro Windows. Pokud dojde k nějaké chybě při provozu, při instalaci ovladače nebo při odebrání zařízení, uloží se informace o této chybě také do tohoto souboru.
Pokud tedy není váš počítač schopen USB flash disk detekovat, je patrně poškozen soubor INFCACHE po předchozím použití disku. Mohlo třeba dojít k neúspěšné instalaci jiného zařízení, nebo je místo, kde Windows hledají informace o disku, přepsáno, nebo obsahuje jiné nesprávné informace. Abyste tento problém vyřešili, musíte tento soubor jednoduše vymazat. Pro Windows to neznamená žádné riziko, protože jakmile příště zařízení opět připojíte k počítači, systém Windows soubor automaticky nastaví. Poznámka: Aby bylo možné soubor „INFCACHE.1“ ze složky „inf“ smazat, musíte nejprve zajistit, aby byl viditelný. To snadno zařídíte přes „Nástroje | Možnosti složky“ a v záložce „Zobrazení“ musíte aktivovat u „Skryté soubory a složky“ volbu „Zobrazovat skryté soubory a složky“.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání