Menu
CHIP Speedtest

Odstranění problémů s USB 3.0 externími disky

23.05.2011 08:49 | Redakce Chip
Odstranění problémů s USB 3.0 externími disky
Váš nový počítač má USB 3.0 port, takže jste si pořídili externí USB 3.0 pevný disk. Ten ale bohužel na „modrém portu“ funguje jen sporadicky. Po připojení k USB 2.0 pracuje bez problémů.

 Překvapivě mnoho externích pevných disků s rozhraním USB 3.0 (a jde o 2,5“ i 3,5“ pevné disky) má po připojení k USB 3.0 portu problémy. Například se neustále zapínají a vypínají. Zdá se dokonce, že novější pevné disky dělají více problémů než ty starší. Starší disky totiž nepodporují funkci řízení spotřeby, která je součástí standardu USB 3.0 a která právě u nových disků dělá těžkosti. Tato funkce umožňuje hostitelskému zařízení (PC nebo notebooku) uvádět připojená zařízení do režimu spánku.
Poměrně radikálním způsobem, jak vyřešit problém se špatnou funkcí disků, je použít staré ovladače, které nové funkce nepodporují. V případě řadičů disk/host od NEC/Renesas jsou to ovladače verze 1.x. Novější ovladače 2.x fungují bez problémů jen do verze 2.0.26.0, funkce úspory energie se však musí deaktivovat ručně.
Šikovněji než žonglování s různými verzemi ovladače je vyřešena aktualizace firmwaru hostitelského řadiče. Firmware dodává výrobce čipu JMicron JMS-539/551. Aktuální verze firmwaru nese označení 255.31.3.41.22 a najdete ji na internetu na adrese http://station-drivers.com/page/jmicron.htm. Aktualizaci provedete tak, že připojíte externí pevný disk k portu USB 2.0 a potom spustíte stažený soubor „FwUpdatTool_v1_16_00_T2.exe“. Pak v nabídce pod „USB DISK“ vyberte disk, který chcete aktualizovat, a vyberte soubor JMS539_PM_255.32.3.41.22.BIN, který obsahuje firmware. Poté klikněte na „Run“ a aktualizace se spustí. Odpojte pevný disk a vypněte ho. Znovu jej zapněte a připojte k USB 3.0 portu. Měl by fungovat lépe (rychleji) a bez problémů. Doporučujeme provést aktualizaci dříve, než na disk uložíte nějaká důležitá data.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání