Menu
CHIP Speedtest

Odstranění problémů s Windows

23.09.2011 12:06 | Redakce Chip
Dříve váš počítač fungoal bezchybně, usínal a budil se. Pak jste ale nainstalovali nějaký hardware nebo software, několikrát jste restartovali počítač, a už se nikdy nepodařilo, aby přešel do stand-by modu.

Režimy úspory energie správně pracují pouze tehdy, máte-li všechny počítačové komponenty dobře nakonfigurované. Než systém Windows přejde do režimu stand-by, zkontroluje si všechny hardwarové komponenty a chce mít informace o jejich aktivaci. Kvůli tomu také kontroluje a analyzuje ACPI tabulku vytvořenou systémem BIOS a využívá informace z ovladačů zařízení. Všechny tyto kontroly mohou případně režim stand-by zablokovat.
Režim hibernace může být nefunkční i z toho důvodu, že je na disku nedostatek místa, a to na partition, na které je nainstalován systém Windows (tedy většinou na disku „C:“). Dříve než se Windows přepnou do režimu spánku, zapíší obsah paměti RAM do souboru s názvem „hibrfil.sys“, který má většinou stejnou velikost, jako je kapacita operační paměti počítače. Pokud je kapacita paměti větší než 4 GB, nefunguje pod systémem Windows XP hibernace vůbec (a to ani pod 64bitovou verzí).
Potenciálním zdrojem problémů jsou také nové ovladače, updaty BIOS nebo nové programy. Například některé přehrávače médií vypínají po instalaci úsporné režimy, aby se reprodukce (například filmu) najednou nepřerušila, pokud by počítač přešel do režimu spánku.
Máte-li tedy problémy s přechodem do úsporného režimu teprve krátce, zrekapitulujte si, které programy jste naposled instalovali, a vzpomeňte si, zda jste měnili hardwarovou konfiguraci, instalovali nové ovladače nebo rozšíření operačního systému. Na vině může být samozřejmě i rozšíření kapacity paměti nebo jste připojili nové zařízení, o kterém se Windows domnívají, že může počítač „budit“. Pokud problémy přetrvávají, nainstalujte systém znovu a použijte pouze digitálně podepsané ovladače.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání